Oświadczenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
24495
post-template-default,single,single-post,postid-24495,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Oświadczenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego

Oświadczenie Zarządu Głównego KOD w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego

Komitet Obrony Demokracji stanowczo potępia niezgodne z Konstytucją RP i Ustawą z dnia 21 czerwca 2002 r. wprowadzenie na części terytorium Polski stanu wyjątkowego. Ta decyzja nie ma żadnego uzasadnienia faktycznego ani prawnego, ma służyć wyłącznie zatuszowaniu działań władzy oraz ograniczeniu praw i wolności obywatelskich. Nie ma na to naszej zgody.

Rząd Mateusza Morawieckiego i prezydent Andrzej Duda przez półtora roku pandemii, wtedy gdy z jej powodu codziennie umierali ludzie, a funkcjonowaniu służby ochrony zdrowia groziła katastrofalna zapaść, nie znaleźli powodu, by wprowadzić stan wyjątkowy czy choćby stan klęski żywiołowej, a dziś zgodnie podejmują taką decyzję z powodu garstki uchodźców, której odmawia się pomocy humanitarnej tylko po to, by dziennikarze i przedstawiciele organizacji społecznych nie mogli obserwować i relacjonować wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Uchwałę Rady Ministrów ograniczającą nasze prawa do organizowania jakichkolwiek zgromadzeń (za wyjątkiem uroczystości religijnych) i rozszerzenie w rozporządzeniu katalogu restrykcji wobec społeczeństwa przez Prezydenta RP o zakaz dokumentowania i ograniczeniu dostępu do informacji o działaniach i wydarzeniach mających miejsce na terenie objętym stanem wyjątkowym uważamy za haniebne i wydane z oczywistym naruszeniem wymogów prawa zawartych w art. 228 Konstytucji i powtórzonych w Ustawie o stanie wyjątkowym w Art. 21.

Domagamy się realizacji postanowienia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 25 sierpnia 2021 r. i zapewnienie uchodźcom na granicy dostępu do pomocy humanitarnej.

Domagamy się przyjęcia od nich wniosków o azyl zgodnie ze zgłoszonym przez nich zamiarem.

Domagamy się natychmiastowego przywrócenia konstytucyjnie zagwarantowanych praw i wolności obywatelskich jak prawo do zgromadzeń i dostępu do informacji.

Domagamy się stosowania w miejscu i właściwym czasie środków i rozwiązań adekwatnych do zaistniałej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Domagamy się od wszystkich prodemokratycznych posłów i posłanek na Sejm o zagłosowanie przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Polsce.

Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji

Warszawa 04.09.2021

————–

Fot. Agnieszka Suszko