Oświadczenie Komitetu Obrony Demokracji - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17761
post-template-default,single,single-post,postid-17761,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Oświadczenie Komitetu Obrony Demokracji

W dniu 28 lipca Komitet Obrony Demokracji Region Zachodniopomorski zawiesił na rzeźbie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego koszulkę z napisem Konstytucja.
Była to forma zamanifestowania naszego przywiązania dla najważniejszych dla nas wartości, a także próba zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na fakt, że prezydent Andrzej Duda, mimo licznych protestów obywatelskich, podpisał się pod ustawą zmieniającą Sąd Najwyższy w kolejną – po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądowniczej – atrapę.  Ustawa ta bowiem jawnie łamie najwyższy akt prawny, jakim jest Konstytucja.
W sposób oczywisty nie było naszą intencją znieważanie “pomnika”, a tym bardziej samej osoby Lecha Kaczyńskiego. Przeciwnie nawet, bo pamiętamy go z wielu wypowiedzi, w których potwierdzał swój najwyższy szacunek dla Konstytucji, nawet jeśli jej artykuły mogły być niekorzystne dla jego obozu politycznego.
Wstrząsnęła nami jednak reakcja aparatu ścigania. Rozpoczęła się nagonka, dochodzenia i zastraszanie, bo tylko tak można rozumieć „paski” w TVP z informacjami o poszukiwaniu „sprawców”, jak przestępców. Okazało się, że słowo KONSTYTUCJA jest dla rządzących nie tylko wstydliwe, ale i obraźliwe, skoro zarzuca się nam, że znieważyliśmy pomnik. Oskarżenia te uważamy za absurdalne, ale rozumiemy je jako histeryczną reakcję władzy i próbę odwrócenia uwagi od faktu rozmontowania przez nią praworządności w Polsce.
Dlatego w akcie obywatelskiego sprzeciwu oraz solidarności ze ściganymi postanowiliśmy obnażyć prawdziwe intencje PiS-u i minionej nocy w wielu miastach Polski zawiesiliśmy na innych pomnikach i rzeźbach koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina.
W historii wolnej Polski odbyło się już wiele akcji społecznych w których pomniki stawały się tłem do wyrażania różnych emocji społecznych, bywały też elementem wielu happeningów, a nawet kabaretów. Były na przykład dodatkowo opisywane, ubierane w szaliki, czy maski antysmogowe i nigdy wcześniej – z charakterystycznym i istotnym wyjątkiem czasów zaborów i okupacji – autorzy tych akcji nie byli ścigani przez policję i prokuraturę.
Chcesz, władzo PiS-owska, nas za to ścigać i karać? To ścigaj. Wszystkich nas nie zamkniecie i kolejni z nas, milionów wolnych obywateli, będą KONSTYTUCJĄ dekorować kolejne pomniki. Władza represyjna jest złą władzą, ale władza represyjna i śmieszna, jest władzą groteskową.
Jak pisał Cyprian Kamil Norwid:
„Ogromne wojska, bitne generały,
Policje – tajne, widne i dwu-płciowe –
Przeciwko komuż tak się pojednały?
– Przeciwko kilku myślom… co nienowe!”.
Komitet Obrony Demokracji


Idź pod dowolny pomnik
i zrób sobie przy nim zdjęcie
z napisem KONSTYTUCJA

Zwracamy się do Państwa z apelem.
Mimo prób zastraszenia nas kilka dni temu z powodu zawieszenia koszulki z napisem Konstytucja w Szczecinie i Białej Podlaskiej, zdecydowaliśmy się założyć dzisiejszej nocy takie same koszulki na 27 pomników w całej Polsce. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aparat ścigania zrobi wszystko, by nas znaleźć i zaszczuć, chociaż nie złamaliśmy prawa.
Prosimy Was o wsparcie i gotowość.
Każdy z Was może pójść w swoim mieście pod wybrany pomnik, zrobić sobie z nim zdjęcie i wrzucić takie zdjęcie na Facebooka z napisem “ Ja też ubiorę pomnik”.
Niech pisowski aparat ścigania zobaczy, jak wielu z nas stanie w obronie Konstytucji, i jak wielu z nas może ubrać pomniki w koszulki z napisem Konstytucja.
Wasze wsparcie jest dziś bardzo potrzebne tym, którzy podjęli się tej walki.
Dlatego: Idź pod swój pomnik. Zrób sobie zdjęcie, a potem wrzuć je na nasz Fanpage i na swój profil na Facebooku.
Niech będzie nas wielu. Niech będzie moc!
#KonstytucjaJestStosowna   #ToJaUbralemPomnik   #KOD