Opolskie Serce Świateł dla Pawła Adamowicza - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25999
post-template-default,single,single-post,postid-25999,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opolskie Serce Świateł dla Pawła Adamowicza

18 stycznia 2022 tradycyjnie, jak to robimy już od trzech lat, zapaliliśmy w Opolu światełka pamięci dla Pawła Adamowicza.

Uroczystość ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zorganizowali członkowie i sympatycy opolskiego Komitetu obrony Demokracji. Przy przejmujących dźwiękach „Sound of silence”, utworu nieodłącznie już związanego z tym tragicznym wydarzeniem, poświęciliśmy tę chwilę refleksji Prezydentowi Miasta Gdańska, którego w dniu zwycięstwa dobra zabiła nienawiść, generowana i obecna od lat w przestrzeni publicznej.
13 stycznia 2019 roku Paweł Adamowicz, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na oczach milionów ludzi, został zaatakowany przez zamachowca. Niestety, pomimo natychmiastowej pomocy, dzień później zmarł w gdańskim szpitalu.
Chociaż od tego czasu minęły już trzy lata nienawiść, która stała się podstawowym narzędziem polityki, wciąż zatruwa serca i umysły polskiego społeczeństwa, odbiera godność i człowieczeństwo, dając przyzwolenie na przemoc i pogardę.
Płonące serce świateł dla Pawła Adamowicza to nasz protest przeciwko złu i nienawiści, a także światełko nadziei na zwycięstwo dobra wokół nas.
Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną chwilę zadumy.

Małgorzata Besz-Janicka
Zdjęcia — Leszek Myczka