OPOLE SOLIDARNE Z REPRESJONOWANYMI SĘDZIAMI - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23992
post-template-default,single,single-post,postid-23992,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

OPOLE SOLIDARNE Z REPRESJONOWANYMI SĘDZIAMI

Nasz wczorajszy protest odbył się prawie równo w czwartą rocznicę pierwszej demonstracji w obronie wolnych sądów w Opolu z 17 lipca 2017 roku. W jak dramatycznym punkcie Polska znalazła się po tych czterech latach destrukcji naszego sądownictwa i innych bezprawnych działań autorytarnej władzy- wydaje się wręcz niewiarygodne.

A jednak, mimo wszystko, dzięki oporowi społecznemu i niezłomnej, heroicznej postawie wielkiej liczby niezależnych sędziów, proces destrukcji został znacznie spowolniony, a społeczeństwa obywatelskiego nie udało się złamać. Wciąż jesteśmy, domagamy się naszych praw, wspieramy się wzajemnie i nieustannie, na przekór działaniom rządzących, staramy się nie oddawać, a wręcz poszerzać granice naszej wolności.

Wczoraj domagaliśmy się, jak co miesiąc pod sądami w całej Polsce, przywrócenia do orzekania niezależnych Sędziów – Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna. Tym razem jednak żądaliśmy również wykonania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz respektowania traktatów europejskich i polskiej Konstytucji. Bo przecież tu, w Opolu, jest zarówno Polska, jak i Unia Europejska, niezależnie od antyeuropejskich i antydemokratycznych działań i słów partyjnych funkcjonariuszy PiS.

Występowaliśmy również w obronie wolnych mediów i niezależnych dziennikarzy, zarówno w związku z „lex anty-TVN”, jak i na dziennikarzy regionalnych dzienników Polska Press, po przejęciu ich przez Orlen. Z oburzeniem przyjęliśmy fakt zdymisjonowania niezależnego redaktora naczelnego Nowa Trybuna Opolska NTO, Krzysztofa Zyzika i zastąpienie go osobą powołaną w niejasny i nietransparentny sposób. Wyraziliśmy nasze wsparcie dla niezależnego zespołu dziennikarskiego NTO, który może być narażony na szykany i represje.

Nie można również było nie wspomnieć o planach ministra Czarnka całkowitego podporządkowania i skrajnej ideologizacji szkół. Nie ma na to naszej zgody, a KOD włączył się aktywnie w organizowanie akcji informacyjnych i protestacyjnych w całym kraju.

Na koniec, wraz z Jackiem Różyckim – adwokatem, obrońcą praw człowieka i członkiem zarządu Amnesty International Polska oraz aktywnym uczestnikiem opolskich sądowych protestów od samego początku, dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji #wszyscyjesteśmyrzecznikami.

Jest to akcja, będąca podziękowaniem dla Adama Bodnara, który właśnie zakończył swoją kadencję, a także promująca aktywną obronę praw obywatelskich i praw człowieka przez każdego i każdą z nas. Gdy obecnie urząd RPO pozostaje nieobsadzony, to właśnie my, obywatele, musimy naszych praw i wolności nieustannie bronić.

Tak, jak obiecaliśmy naszemu Rzecznikowi podczas Tour de Konstytucja – dzisiaj wszyscy jesteśmy rzecznikami!

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli wczoraj z nami!

 

Małgorzata Besz – Janicka
KOD Opolskie

Zdjęcia: Jacek Różycki i Leszek Myczka: