Opole solidarne z represjonowanymi sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26011
post-template-default,single,single-post,postid-26011,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole solidarne z represjonowanymi sędziami

Pikieta z banerem „Wspieramy sędziów niezależnych – KOD”, jak co miesiąc 18 stycznia 2022 r. stanęła przed opolskim sądem. Pomimo nieustannego zagrożenia represjami, większość sędziów nie poddaje się presji i wciąż orzeka zgodnie z polską Konstytucją i ze swoim sumieniem.

W natłoku coraz trudniejszej codzienności w państwie PiS, które stało się wrogiem własnych obywatelek i obywateli, nie możemy zapominać o tych, którzy walczą od lat o nasze obywatelskie prawa — o represjonowanych przez reżim odważnych i niezależnych sędziach i prokuratorach.
Pomimo nieustannego zagrożenia represjami, większość sędziów nie poddaje się presji i wciąż orzeka zgodnie z polską Konstytucją i ze swoim sumieniem.
Świadczą o tym ostatnie wyroki, na przykład w słynnej sprawie pisarza Jakuba Żulczyka, czy w sprawie „Tęczowych Maryjek” aktywistki Elżbiety Podleśnej.
Jak wiemy, Izba Dyscyplinarna SN, za której nielegalną działalność naliczono już Polsce 70 mln euro kar, a także wstrzymano wypłatę środków z Funduszu Odbudowy, proceduje w najlepsze.
Oto aktualna lista sędziów bezprawnie odsuniętych od orzekania przez funkcjonariuszy tej izby:
🟣 Paweł Juszczyszyn (SR w Olsztynie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 2 lutego 2020 r. Nie orzeka już blisko 2 lata.
🟣 Igor Tuleya (SO w Warszawie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 18 listopada 2020 r. Nie orzeka już rok i 2 miesiące.
🟣 Maciej Ferek (SO w Krakowie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 16 listopada 2021 r.
🟣 Piotr Gąciarek (SO w Krakowie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 24 listopada 2021.
🟣 Maciej Rutkiewicz (SR w Elblągu) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 15 grudnia 2021.
🟣 Krzysztof Chmielewski (SO w Warszawie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 5 stycznia 2022.
O tych sędziów właśnie się upominamy, żądając natychmiastowego przywrócenia Ich do orzekania, a także zakończenia dalszych szykan i represji wobec wszystkich niezależnych sędziów i prokuratorów.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy co miesiąc wraz z nami wspierają sędziów i domagają się przywrócenia w Polsce praworządności. Tylko solidarnie możemy przetrwać bezwzględność i potworną niekompetencję tej władzy i doprowadzić do powrotu normalności w naszym kraju.
A wierzę, że stanie się to już niedługo!
Przypominam, że Komitet Obrony Demokracji uruchomił internetową wyszukiwarkę sędziów mianowanych przez neoKRS. Można tu wygodnie sprawdzić, czy w konkretnej sprawie nie orzeka lub podejmuje decyzji sędzia, którego decyzje/wyroki mogą być w przyszłości podważone.
https://ruchkod.pl/neokrs/

Małgorzata Besz-Janicka