Opole solidarne z represjonowanymi sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25443
post-template-default,single,single-post,postid-25443,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole solidarne z represjonowanymi sędziami

 —  Nasz dzisiejszy protest był szczególny, jako że właśnie mija smutna rocznica bezprawnej decyzji nielegalnej izby dyscyplinarnej w sprawie uchylenia immunitetu i odsunięcia od orzekania Sędziego Igora Tulei — poniżej relacja Małgorzaty Besz – Janickiej, przewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji w Opolu z pikiety 18.11.2021 r. w Opolu.

Serdecznie dziękuję wszystkim, z którymi mogłam spotkać się tego wieczoru pod Sądem Okręgowym w Opolu, aby jak co miesiąc upomnieć się o represjonowanych przez władze niezłomnych Sędziów i Prokuratorów.
Dziękuję niezawodnym Wolnym Ludziom, tym starszym i tym młodszym, włącznie z najmłodszą uczestniczką, która pojawiła się wraz z Mamą w dziecinnym wózeczku.
Była z nami również, jak zwykle, Sędzia Monika Krzysztofik z opolskiej Iustitii, która przekazała nam piękny prezent — tęczową flagę z napisem # MUREM ZA SĘDZIAMI REPRESJONOWANYMI.
Flaga ta z pewnością będzie nam towarzyszyć w czasie kolejnych protestów. Pięknie dziękujemy!
Sędzia Monika Ciemięga, z ważnych powodów, mogła być dzisiaj z nami jedynie sercem i duchem. Przekazałam Jej jednak najszczersze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia od wszystkich zgromadzonych!
Towarzyszył nam również niezmiennie Jacek Różycki, obrońca wolnych sędziów i wolnych ludzi.
Pojawiły się również wolne media — niezawodny Redaktor Leszek Myczka, a także opolska ekipa TVN24 – dziękujemy!
Nasz dzisiejszy protest był szczególny, jako że właśnie mija smutna rocznica bezprawnej decyzji nielegalnej izby dyscyplinarnej w sprawie uchylenia immunitetu i odsunięcia od orzekania Sędziego Igora Tulei. Igor Tuleya – symbol prawdziwej sędziowskiej niezawisłości, odwagi i szlachetności – ma szczególne miejsce w sercach opolan. Odwiedził nas kilkakrotnie, ostatnio w czasie opolskiego przystanku Tour de Konstytucja w czerwcu tego roku. Wspieramy Go nieustannie od początku jego walki o praworządność.
Ostatni rok z pewnością był niezwykle trudny dla sędziego Tulei, jednak nigdy nie dał się złamać ani zastraszyć. W dalszym ciągu aktywnie działa na rzecz obrony praworządności i wolnych sądów, trwając w oporze przeciw brutalnej sile bezprawia państwa PiS.
Jak sam mówi, siłę i determinację do dalszej walki daje mu nie tylko solidarność środowiska prawniczego, ale przede wszystkim wsparcie obywateli i obywatelek, stojących co miesiąc pod sądami w obronie represjonowanych sędziów i prokuratorów.
A nam, wolnym ludziom, Igor Tuleja daje nadzieję, że nasz opór ma sens i że kiedyś wyjdziemy z tego mroku i wspólnie odbudujemy praworządność w naszym kraju. Dzisiaj upominaliśmy się również o innego, niezwykle walecznego i zdeterminowanego Sędziego – Pawła Juszczyszyna, pozostającego najdłużej zawieszonym sędzią w Polsce – nie orzeka już od 653 dni. Jak pamiętamy, został bezprawnie odsunięty od orzekania w lutym 2020 za zażądanie ujawnienia list podpisów pod rekomendacjami kandydatów do neo-KRS (jak się później okazało, były one nieprawidłowe). Sędzia Juszczyszyn toczy sądową batalię o przywrócenie go do pracy i aktywnie działa na rzecz obrony praworządności i edukacji obywatelskiej.
W tym tygodniu do listy Sędziów odsuniętych bezprawnie od orzekania dołączył również krakowski sędzia Maciej Ferek. Nielegalna izba dyscyplinarna wydała bezprawną decyzję o zawieszeniu go w obowiązkach służbowych i obniżeniu jego wynagrodzenia o połowę — za stosowanie prawa europejskiego. Ta decyzja to kolejne złamanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE nakazujących zaprzestanie działalności izby.
Jak wiemy, za utrzymywanie działalności nielegalnej izby dyscyplinarnej Polska płaci kary po milion euro dziennie! Pomimo wielu już wyroków TSUE i ETPCz oraz presji Komisji Europejskiej w obronie polskiej praworządności, niszczenie przez władze niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości i represje wobec niepokornych sędziów wciąż postępują. Ogłoszono już kolejny etap tzw. reformy Zbigniewa Ziobry, mający praktycznie całkowicie zlikwidować Sąd Najwyższy, jako niezależną instytucję, oraz umożliwić weryfikację wszystkich sędziów, usuwając tych, którzy nie podporządkują się centralnej władzy partii rządzącej. Jednak zdeterminowani i odważni sędziowie nie poddają się. Niedawno SSP Iustitia ogłosiła pakiet projektów ustaw o przywróceniu praworządności. Przewidują one powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa, powtórzenie konkursów na sędziów i możliwość ponownej oceny ich wyroków.
To daje nadzieję, że kiedyś, po odsunięciu PiS od władzy, dzięki takim, odważnym, prawym i nieugiętym Sędziom, da się ten potworny bałagan posprzątać i powrócić na ścieżkę praworządności i demokracji. Że kiedyś odzyskamy wolne sądy! Nie stanie się to jednak bez aktywnego udziału nas — obywatelek i obywateli. Dlatego my, wolni ludzie staliśmy, stoimy i stać będziemy pod sądami w całej Polsce w obronie represjonowanych sędziów aż do skutku.