OPOLE SOLIDARNE Z REPRESJONOWANYMI SĘDZIAMI – 18 grudnia 2022
Kolejny raz opolski KOD spotkał się przed sądem, aby wesprzeć represjonowanych sędziów i prokuratorów.
Relacja Małgorzaty Besz-Janickiej:
„Dzisiaj, jak co miesiąc, tym razem w mroźny niedzielny wieczór, stanęliśmy pod opolskim Sądem Okręgowym, aby wesprzeć niezależnych Sędziów i Prokuratorów. Bo bohaterowie walki o praworządność nasze wsparcie mają niezależnie od pogody, dnia tygodnia i pory roku!
Gdy w „ciemnych salonikach” tej nieudacznej władzy trwa gorączkowa chaotyczna krzątanina wokół pozorowanego „przywracania praworządności” na użytek Komisji Europejskiej, gdy sięga zenitu połączenie taniego cwaniactwa, nieudolności i kłótliwości rządzących „samców alfa” różnej maści, gdy kompromitacja i żenada na szczytach władzy przekracza najśmielszą wyobraźnię, że nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać – my wciąż pamiętamy i będziemy pamiętać o prawdziwych wartościach i o prawdziwym heroizmie.
Pamiętamy i wspieramy odważną, niezależną prokuratorkę z Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”, Ewę Wrzosek, niezłomną Wojowniczkę o wolną prokuraturę i o praworządność, od lat niepokorną wobec władzy, niezależnie od represji, jakie na nią spadają. Po karnym zesłaniu kilkaset kilometrów od domu, po nielegalnej inwigilacji Pegasusem, teraz odebrano jej immunitet i na 6 miesięcy odsunięto ją od orzekania. Istnieje obawa, że zostaną jej postawione sfabrykowane zarzuty w oparciu o zmanipulowane Pegasusem smsy.
Pamiętamy o wciąż zawieszonych sędziach – Piotrze Gąciarku i Macieju Ferku, pamiętamy o Igorze Tuleyi z wciąż odebranym immunitetem, pomimo przywrócenia go do orzekania.
Pamiętamy o Sędzi Małgorzacie Gersdorf, pierwszej prezes SN w stanie spoczynku. Rzecznik dyscyplinarny Ziobry postawił jej właśnie zarzuty dyscyplinarne za przestrzeganie prawa europejskiego, czyli za posiedzenie trzech połączonych izb Sądu Najwyższego, podczas którego stwierdzono, m.in., że izba dyscyplinarna nie jest sądem.
Pamiętamy też o niedawnej dymisji dr Hanna Machinska z funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Jesteśmy oburzeni, że tak ważna dla nas, aktywistów i obywateli, osoba, która była zawsze tam, gdzie prawa człowieka były łamane przez polskie władze, interweniując i ratując potrzebujących, również w lesie przy białoruskiej granicy, została odsunięta od pracy w Biurze RPO. Fakt ten mocno nadszarpuje nasze zaufanie do prof. Marcina Wiącka i do całego urzędu, który do tej pory był jedną z ostatnich instytucji niezależnych od PiS.
Pamiętamy o wielu innych odważnych i niezależnych prawnikach, sędziach i prokuratorach.
Pamiętamy również o niezłomnym Wojowniku, Waldemarze Żurku, krakowskim sędzim, w sposób szczególny i bezwzględny represjonowanym przez władze, który właśnie otrzymał nagrodę im. Zbigniewa Hołdy za brak zgody na łamanie zasad praworządności i konsekwentną walkę o nią przed międzynarodowymi trybunałami.
W uroczystości wręczania tych nagród uczestniczył nasz przedstawiciel z Opola, adwokat i obrońca praworządności – Jacek Różycki, który przesłał nam nagranie ze słowami Waldka Żurka, skierowanymi do wolnych ludzi, stojących co miesiąc pod opolskim Sądem Okręgowym.
Waldemar Żurek:
„Bardzo Wam dziękuję, że każdego 18., w każdym miesiącu, stajecie pod sądami w obronie naszej praworządności. Bez względu na to czy pada, czy jest śnieg, czy mróz, przychodzicie. To dodaje nam wszystkim sił i to pozwala myśleć pozytywnie i z nadzieją, że w końcu przywrócimy praworządność. Bardzo serdecznie Wam za to dziękuję. Wszystkim zgromadzonym życzę tego, co najlepsze na Święta i na cały nadchodzący nowy rok. To będzie niezwykle ważny dla nas rok. Nie możemy opuszczać rąk, nie możemy się poddawać, bo tak naprawdę wydaje się, że jest już bliski koniec walki o praworządność. Wygramy! Bardzo Wam dziękuję!”
Piękne to słowa o walce, wdzięczności, nadziei i zwycięstwie, które już jest w zasięgu ręki… I to przesłanie będzie nam towarzyszyć w kolejne wieczory, rozgrzewając nasze serca przed nadchodzącymi Świętami i Nowym Rokiem.”
Zdjęcia: Leszek Myczka