Opole. Marsz Równości i Wybory Bez Picu - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
30917
post-template-default,single,single-post,postid-30917,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole. Marsz Równości i Wybory Bez Picu

Piąty Marsz Równości oraz akcja Komitetu Obrony Demokracji kontroli wyborów „Wybory Bez Picu” odbyły się w Opolu w sobotę 8 lipca 2023. Relacja Małgorzaty Besz-Janickiej, szefowej Regionu Opolskiego KOD.

Oczywiście nie mogło zabraknąć nas ani naszego pomarańczowego namiotu podczas tegorocznego Marszu Równości, jak zwykle wspaniale zorganizowanego przez aktywistki i aktywistów Tęczowe Opole. Nie mogło nas zabraknąć nie tylko dlatego, że od pięciu lat jest to jedna z najlepszych imprez w mieście, z fantastyczną energią i wspaniałymi, mądrymi i wrażliwymi młodymi ludźmi, ani że prawa i postulaty osób LGBT+ są bardzo ważne i oczywistością jest konieczność ich mocnego wsparcia. Byliśmy również dlatego, że czas teraz mamy szczególny i wymaga to szczególnych działań od nas wszystkich. Dlatego na Marszu Równości rozmawialiśmy o tym, o co chodzi w naszej kampanii #WyboryBezPicu i jak można dołączyć do akcji Obywatelskiej Kontroli Wyborów Komitetu Obrony Demokracji.
Dziękuję organizatorom za możliwość powiedzenia do zgromadzonych paru słów, a także wszystkim, którzy odwiedzili nasz pomarańczowo – tęczowy namiot. Hasło tegorocznego marszu – „Idziemy za lepszy czas” – właściwie można potraktować dosłownie. Przecież najbliższe trzy miesiące mogą rozstrzygnąć, czy ten lepszy czas dla nas nadejdzie. Mówiąc o zbliżających się wyborach, właściwie nie mówimy o polityce, tylko o życiu – Twoim, moim, naszym. Bo te wybory są o Tobie – o Twojej edukacji, Twoich pieniądzach, o tym czy będziesz bezpieczny na ulicy, czy będziesz miał / miała gdzie mieszkać, jak się będzie czuła Twoja rodzina, czy w dalszym ciągu będziemy w Europie. Czas odsunąć od władzy tych, którzy odbierają osobom LGBT+ ich prawa, odbierają im godność, odbierają nadzieję, że da się w naszym kraju normalnie żyć. I właśnie teraz i tylko teraz możemy o tym zadecydować, bo potem może już nie być okazji…
Dlatego tym razem naprawdę trzeba iść na wybory. Trzeba przekonać do tego rodzinę, przyjaciół, znajomych. Ale to może być za mało, bo tej władzy nie można zaufać w niczym. Dzisiaj nie wystarczy głosować, trzeba kontrolować!
Zapraszamy więc wszystkich, którzy czują, że obecny czas nie jest dla nich dobry, do dołączenia do Obywatelskiej Kontroli Wyborów. To wielka akcja społeczna Komitetu Obrony Demokracji. Będziemy w każdej komisji wyborczej. To proste – każdy, każda z Was może być społecznym obserwatorem / ką wyborów. Wystarczy się zarejestrować poprzez link:
okw.info.pl

Społeczność LGBT+ to ludzie, którzy odczuli na własnej skórze, jak potrafi krzywdzić, szczuć i poniżać zła władza. Dobrze wiedzą, że nie działają już stwierdzenia: „Ja nie interesuję się polityką…” Chcą i potrafią walczyć o swoje prawa. To była niezwykła przyjemność móc wspólnie mobilizować się do aktywności przed i podczas jesiennych wyborów.
Dlatego wierzę głęboko, jestem po prostu pewna, że tym razem młodzi ludzie nie odpuszczą i nie zawiodą. Że wspólnie pokonamy zło i wygramy. I że wtedy włączą się w urządzanie naszego państwa na nowo – na podstawie nasze wspólne europejskie wartości – otwartość, demokrację, praworządność i prawa człowieka.
W sobotę rozumieliśmy się w sprawach zasadniczych prawie bez słów i to było po prostu fantastyczne. Tak jak fantastyczny był cały marsz – radosny, kolorowy, pełen wzajemnej życzliwości, uśmiechu i wspaniałej zabawy. I oby od jesieni taka stała się cała Polska – po wygranych przez demokratyczną opozycję wyborach!
Warto również odnotować, że w tym roku marsz odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Arkadiusza Wiśniewskiego oraz Marszałka Województwa, Andrzeja Buły, a władze miasta po raz pierwszy zdecydowały o wywieszeniu na Ratuszu tęczowej flagi. Opolanki i Opolanie niezwykle życzliwie reagowali na kolorowy pochód idący przez miasto, a nieliczny desant ubranych na czarno ponurych panów o zaciśniętych szczękach, wznoszących dość prymitywne okrzyki, nie zdołał zepsuć nikomu humoru. Dzisiaj Opole było piękne, kolorowe, europejskie i pełne miłości. Jestem dumna z mojego miasta!

Małgorzata Besz-Janicka
Zdjęcia: MM, Honorata Lukawska, Ola Czarnecka