Opole. Dzień solidarności z sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25790
post-template-default,single,single-post,postid-25790,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole. Dzień solidarności z sędziami

Chcieliśmy upewnić wszystkich sędziów, walczących o praworządność, jak bardzo my, obywatelki i obywatele, jesteśmy z nimi. Opolski Komitet Obrony Demokracji zorganizował 18.12.2021 kolejny protest pod hasłem „Wolne sądy”.

Nie da się uciec od dramatycznej rzeczywistości, którą rządzący nam zafundowali na Święta, a więc od przegłosowanego 17 grudnia lex TVN, wiszącego jak miecz Damoklesa lex Czarnek, nie uciekniemy od podwyżek cen prądu i gazu oraz szalejącej inflacji, nie uciekniemy od pół tysiąca ofiar pandemii dziennie – podczas gdy nie ma żadnych realnych obostrzeń, nie uciekniemy od afery Mejzy, kłamstw Szydło i jej ochroniarzy i nie uciekniemy od śmierci na granicy. Podczas gdy Polska szykuje się do świąt, tam umierają kobiety, dzieci i ci osławieni „młodzi mężczyźni”. Oni też umierają. Z przemarznięcia i wyczerpania, i dlatego, że nie dostają od państwa polskiego pomocy.
Jednak to wszystko nie może nam przykryć koszmaru, którego od kilku lat doświadczają niezależni, niepokorni sędziowie. Sędziowie, którzy wybrali przyzwoitość, nie zgodzili się sprzedać władzy i otwarcie przeciwko niej wystąpili.
Bardzo polecam wszystkim obejrzenie filmu „Sędziowie pod presją” autorstwa Iwony Harris i Kacpra Lisowskiego. Ten film pokazuje od nieco innej strony to, co teoretycznie wszyscy wiemy. Rozmawialiśmy z tymi sędziami twarzą w twarz, byli tutaj u nas i mogliśmy ich poznać. Ale w tym filmie kamera zagląda do ich domów, pokazuje z bliska ich twarze i emocje. Możemy zobaczyć z bliska, jak wielki jest psychiczny koszt, gdy zapadają kolejne pseudo wyroki w izbie dyscyplinarnej niebędącej sądem, spadające na sędziów ciosy, gdy te wyroki dochodzą do ich świadomości. Widzimy twarz Igora Tuleyi, widzimy jak rozmawia z synem, z matką, widzimy najbardziej chyba prześladowanego sędziego, Waldemara Żurka z ciężko chorą córeczką, z żoną. Widzimy, ile to kosztuje.
Dzisiaj chcieliśmy upewnić wszystkich sędziów, walczących o praworządność, jak bardzo my, obywatelki i obywatele, jesteśmy z Nimi. I że będziemy z Nimi do końca, aż nasza wspólna walka zakończy się zwycięstwem, wróci praworządność i wolne sądy.
Mamy również wielki szacunek i wdzięczność dla naszych opolskich odważnych sędzi — Moniki Ciemięgi, Moniki Krzysztofik, Katarzyny Kałwak i Anny Korwin-Piotrowskiej. Dziękujemy i otaczamy Was łańcuchem naszych serc! Dziękujemy także naszym opolskim adwokatom wolnych ludzi — Jackowi Różyckiemu i Andrzejowi Sieradzkiemu — obrońcom, którzy wielokrotnie, pro bono, bronili nas przed absurdalnymi oskarżeniami policji i pisowskich funkcjonariuszy.

Małgorzata Besz – Janicka