Opole - Chcemy weta! - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26243
post-template-default,single,single-post,postid-26243,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole – Chcemy weta!

Opole, 13 lutego – „Zebranie z Rodzicami” LEX CZARNEK – CHCEMY VETA

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w dzisiejszym proteście przeciwko Lex Czarnek.

Dzisiaj w Opolu odbyło się obywatelskie Zebranie z Rodzicami, chociaż pojawili się na nim nie tylko rodzice.

ZEBRANIE, głosami obecnych na Placu Wolności w Opolu rodziców i nierodziców, uczniów i nieuczniów, nauczycieli i nienauczycieli jednoznacznie uchwaliło, że sprzeciwia się zapisom ustawy #LexCzarnek i nie zgadza się na obniżenie jakości edukacji oraz ograniczenie wpływu rodziców na wychowanie i nauczanie naszych dzieci i młodzieży.

Około 100 osób podpisało uchwałę, którą przekażemy do kancelarii Prezydenta RP.

Wykrzyczeliśmy głośno nasze żądanie prezydenckiego weta, były też czerwone ekierki – symbol akcji #WolnaSzkoła – było też, jak to na szkolnym zebraniu, pisanie i rysunek kredą.

Stanęliśmy dzisiaj na placu Wolności, podobnie jak około dziesięć innych polskich miast. Bo nam zależy i wiemy, że nasz głos musi być słyszalny! Jesteśmy przeciw lex Czarnek i chcemy weta!

Szkoła wg Lex Czarnek – jaka będzie

Niestety, właśnie taka, jacy są ludzie, którzy o niej mają arbitralnie decydować. Zamiast rodziców, nauczycieli i młodzieży, decyzje będzie teraz wydawał PiSowski kurator/ka – wysłannik ministra, którego egzemplifikacją jest małopolska kuratorka oświaty – Barbara Nowak.

Szkoła Czarnka – to szkoła bez radości, otwartości, tolerancji i różnorodności, a przede wszystkim bez WOLNOŚCI. Zdaje się, że ma być to też szkoła bez nauki, bo naukę ma zastąpić antynauka, propaganda i fundamentalistyczna ideologia rodem ze średniowiecza. Taka szkoła nie przygotuje naszych dzieci na wyzwania współczesnego świata. To stracony czas i problemy psychiczne dla wrażliwych dzieci i młodzieży, To ma być szkoła strachu, dyscypliny i nietolerancji, wpajająca posłuszeństwo wobec jedynie słusznej partii i ideologii. Szkoła ponura i skrajnie zaangażowana w politykę, mająca za nic dobro młodych ludzi.

Ale tu chodzi o coś więcej. Na naszych oczach powstaje szkoła autorytarna, przemocowa, która będzie zabijać kreatywność zarówno nauczycieli, jak i uczniów, łamać psychikę i niszczyć kariery niepokornej młodzieży. Każda władza będzie miała pokusę, aby taką szkołę wykorzystac politycznie. Taki ustrój i organizacja szkolnictwa jest niekonstytucyjna i nie może funkcjonowac w demokratycznym państwie.

Nasze dzisiejsze Zebranie z Rodzicami, chociaż w sposób nieformalny, ale jednak realny, jest głosem obywatelek i obywateli, którzy w demokratycznym głosowaniu coś postanawiają, sprawując tym samym, zgodnie z 5 art. Konstytucji, władzę nie przez swoich przedstawicieli, lecz bezpośrednio.

Uchwała więc, choć nieformalna, ma swoją moc – moc głosu obywateli, a jej uchwalenie jest aktem demokratycznym, samorządnym i świadczącym o świadomości obywatelskiej osób, które chcą zabrać głos w ważnej sprawie i są zaangażowane. W demokracji głos należy do tych, którzy z niego korzystają.Dopóki wierzymy i czujemy, że mamy nasze prawa i gotowi jesteśmy o nie walczyć, dopóty jesteśmy wolnymi ludźmi.

A teraz musimy wspólnie walczyć o wolną szkołę!

Dziękujemy wolnym mediom, które zrelacjonowały wydarzenie.

Dzięki temu mogliście również obejrzeć dzisiaj fragmenty naszego Zebrania w TVN 24.

Małgorzata Besz-Janicka
Zdjęcia: Leszek Myczka, Honorata Łukawska