Obchody 84 Rocznica Kryształowej Nocy – Gdańsk 09.11.2022
9 listopada minęła 84 Rocznica Nocy Kryształowej.
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku na terenie III Rzeszy miał miejsce pogrom Żydów. Brutalna przemoc miała przede wszystkim zastraszyć ludność żydowską. Skłonić ją do emigracji oraz zniechęcić przeciętnego Niemca do solidaryzowania się z sąsiadem pochodzenia żydowskiego. Fala antysemickich aktów przemocy nie ominęła również Wolnego Miasta Gdańska .
„Prawa człowieka nie mają narodowości, nie znają rasy ani płci, są wspólne dla wszystkich ludzi. Dlatego musimy być strażnikami pamięci ofiar gdańskiej nocy kryształowej i tych, którzy mieszkali z nami przez setki lat, a którzy zostali wymordowani, albo przymusowo wysiedleni z Gdańska”- mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas pierwszych gdańskich obchodów Nocy Kryształowej w 2018 r.
Dla tej pamięci zebraliśmy się wczoraj, 9 listopada, pod Złotą Bramą, by przemaszerować pod wciąż aktualnym hasłem #StopFaszyzm Traktem Królewskim do makiety Wielkiej Synagogi, znajdującej się przy Teatrze Szekspirowskim, w miejscu, gdzie synagoga ta przed laty stała, a po której nie zostało dziś nic prócz pamięci o niej. I ku tej pamięci jej obrys odtworzony z czarnego kamienia dokładnie tam, gdzie kiedyś się znajdowała, który pomogła nam zobaczyć w mroku podczas swojej wypowiedzi gdańska przewodniczka Inka Niemczewska. Wiedzieliście o nim? Ilu przechodzących tam co dnia ludzi wie o sensie tych „dziwnych zygzaków” biegnących ulicą, chodnikiem i trawnikiem?
Na miejscu Małgorzata Wosińska zaśpiewała pieśń w języku hebrajskim. Z początku cicho, a potem coraz głośniej i głośniej niosła się echem wśród ciemności. Była z nami Karolina Kozakiewicz ze Stowarzyszenia Tolerado, która mówiła o niedawnej tragedii w Bratysławie, gdzie dwóch ludzi zostało zamordowanych przez to, kim byli, przez swą tożsamość. Zamordował ich 19 letni nacjonalista.
Dlatego mówimy głośno i zdecydowanie #StopFaszyzm !
#nockryształowa
#KomitetObronyDemokracji
#KOD
#KODPomorze
foto. Grażyna Kluczyńska, Marek Weryszko i Andrzej Stelmasiewicz