Czyczyło kontra Czarnek, Czarnek kontra Opolanki i Opolanie! - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28587
post-template-default,single,single-post,postid-28587,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Czyczyło kontra Czarnek, Czarnek kontra Opolanki i Opolanie!

Opole, 8 listopada 2022 – otwarcie plenerowej Wystawy Rysunku Prasowego na opolskim Rynku stało się okazją do zorganizowania przez KOD Opolskie protestu przeciwko #LexCzarnek.

Ta niezwykle interesująca wystawa to pokłosie IV Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa (zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, oddział w Olsztynie), w którym Nagrodę Główną zdobyła praca opolskiego niepokornego artysty – rysownika, Andrzeja Czyczyły. Co ciekawe, nagrodzona praca ma tytuł „Zespół ministra Czarnka do przepisywania podręczników” i dobitnie komentuje jak najbardziej aktualną rzeczywistość polskiej szkoły pod rządami obecnego ministra edukacji.

O poprowadzenie uroczystości otwarcia wystawy została poproszona Małgorzata Besz – Janicka, szefowa opolskiego KODu, Andrzej Czyczyło, oficjalny kurator wystawy i laureat konkursu, nie mógł być obecny ze względu na chwilową niedyspozycję zdrowotną, jednak zależało mu bardzo, aby w czasie wydarzenia wybrzmiała jego niezgoda na obecną rzeczywistość polityczną oraz niszczące dla polskiej demokracji i polskiego społeczeństwa działania obecnej władzy.

W wydarzeniu uczestniczyli goście z Olsztyna – Zbigniew Piszczako, pomysłodawca i komisarz konkursu, rysownik i karykaturzysta ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Mateusz Kossakowski, wiceprezes warmńsko – mazurskiego oddziału SDP, a także opolski przedsiębiorca – Krzysztof Cebula, który wsparł organizację wystawy finansowo.

Pojawili się też oczywiście członkowie i sympatycy opolskiego KODu, aby wesprzeć Andrzeja Czyczyłę, znakomitego, zaangażowanego opolskiego artystę i dziennikarza, a także zaprotestować przeciwko przegłosowanej kilka dni temu przez PiSowską większość w Sejmie niezwykle groźnej dla polskiej szkoły ustawie Lex Czarnek 2.0.

Warto również wspomnieć, że „antyczarnkowy” rysunek Andrzeja Czyczyły został pierwotnie opublikowany w Nowej Trybunie Opolskiej, obecnie wykupionej przez Orlen i kontrolowanej przez polityków rządzącej partii. Wkrótce potem prace Andrzeja Czyczyły całkowicie zdjęto z łamów NTO, a sam autor opuścił tę redakcję.

Obecnie jego rysunki publikowane są w nowym, niezależnym tygodniku „Opolska”.

Wystawa, jak w soczewce, w sposób niezwykle lapidarny streszcza i ilustruje polityczną i społeczną rzeczywistość w naszym kraju. Pomimo lekkiej, satyrycznej formy, skłania widza do refleksji i nikogo z pewnością nie pozostawi obojętnym. A rozbijanie skorupy naszej bierności i obojętności jest jednym z niezwykle ważnych zadań niepokornych artystów i niezależnych mediów w czasach systemowej pogardy dla rozumu i przyzwoitości.

Pamiętajmy, że każdy z nas może zaprotestować w wybrany przez siebie sposób, każdy może zrobić COŚ, choćby małą rzecz, aby stawić opór postępującej degradacji naszej wolności, demokracji i praworządności. W czasach próby, gdy nieodpowiedzialni politycy obudzili demony zła, nasza obojętność jest grzechem, a zaangażowanie obowiązkiem.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia wystawy w całości! Wyjątkowe prace 47 artystów będą prezentowane na opolskim Rynku jeszcze przez najbliższe 2 tygodnie.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym proteście!

 

Cała fotorelacja: TUTAJ

Zdjęcia: MM, Leszek Myczka