"O TYM SIĘ NIE MÓWI" - Gdańsk 20.10.2022 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28322
post-template-default,single,single-post,postid-28322,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

„O TYM SIĘ NIE MÓWI” – Gdańsk 20.10.2022

Wzięliśmy udział w gdańskiej projekcji filmu „O tym się nie mówi” w reżyserii Marka Osiecimskiego.

Po tym, jak dokładnie dwa lata temu, Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który uznał za niekonstytucyjny przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, Polki wyszły na ulice. Film odpowiada na pytanie dlaczego Polki wyszły na ulicę? Jest przesłaniem, do prawa wyboru kobiet, jak również prawa lekarzy do dania możliwości takiego wyboru, każdej kobiecie. Pokazuje z jakim cierpieniem mierzą się kobiety, gdy wyczekana ciąża nie ma żadnej nadziei na dobre rozwiązanie.

Film wzruszający, pełen emocji i trudnych do obejrzenia obrazów. Film o kobietach, które przeżyły wiele cierpienia, gdy zmagały się z diagnozą lekarza.

Po filmie dyskusja, twórców filmu, osób zaangażowanych w tworzenie filmu, między innymi #AnitaCzarniecka i #SławaRafalak, położna #AnnaMichalik, dr #MaciejSocha, lekarz, którego oglądamy w filmie. Dyskusję prowadził Wiceprzewodniczący pomorskiego KOD #MiroslawPrzylipiak, który zorganizował projekcję filmu w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy. Dyskusja rozpoczęła się informacją na temat genezy powstania filmu. Potem, widownia wyrażała swoje opinie na temat filmu, jak również zadawała pytania. Dyskusja była ożywiona, niejednokrotnie opinie poszczególnych osób ścierały się ze sobą. Czas przeznaczony na dyskusję zakończyła wypowiedź mamy osiemnastoletniej córki, która podziękowała za film życząc twórcom, aby był wyświetlany na Netflix’ie.

Film od dzisiaj można oglądać na kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=OXS9GmjljR4

#FundacjaDamyradę

#KOD

#KomitetObronyDemokracjiRegionPomorze