Co z tą szkołą ! - Panel dyskusyjny - ASO - 29.10.2022 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28340
post-template-default,single,single-post,postid-28340,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Co z tą szkołą ! – Panel dyskusyjny – ASO – 29.10.2022

Panel dyskusyjny III semestru Akademii Społeczeństwa Otwartego #Coztąszkołą?, transmitowany na żywo z Oliwskiego Ratusza Kultury w Gdańsku, gościł doskonałych panelistów – #AgnieszkaTomasik dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, #MonikaChabior wiceprezydent miasta Gdańska, #EwaGraczyk nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego, #MałgorzataAntuszewicz polonistka nauczycielka w szkole podstawowej, członek pomorskiego #KOD. Panel prowadziła #EwaTopór_Nawarecka przewodnicząca pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Tematyka wykładu dotyczyła stanu polskiego szkolnictwa, trudności w pracy na poziomie Urzędu Miasta, wykładowcy uniwersyteckiego, dyrekcji szkoły licealnej i nauczyciela szkoły podstawowej. Zasadniczym tematem było przygotowywanie ucznia, przez poszczególne ośrodki nauczania, do bycia obywatelem. W interesującej dyskusji poruszono rolę nauczyciela i wykładowcy, na barkach którego spoczywa kształcenie i wychowywanie ucznia, aby ten w życiu radził sobie z wieloma sytuacjami, aby szkoła dawała mu takie narzędzia, które pozwolą myśleć samodzielnie. Zwrócono szczególną uwagę na obowiązkowy program nauczania, w którym uczenie obywatelskości nie jest obowiązkiem. Na przeciążone szkoły, klasy, zbyt obszerny program obowiązkowy, nie dający czasu na dydaktykę. Na problem zdrowia psychicznego uczniów. Na nie wystarczające środki finansowe w szkolnictwie, na wypalenie zawodowe nauczycieli powodujące, że odchodzą od nauczania. Paneliści zapytani, co by zmienili, gdyby była reforma edukacji wymienili: zmniejszenie ilości uczniów w klasach, odchudzenie podstawowego programu, wprowadzenie więcej zadań na współpracę, nauczanie przedmiotów humanistycznych ścisłych i społecznych, rozwój talentów, uporządkowanie centralnej komisji egzaminacyjnej, poprawienie, źle napisanych testów, tworzenie sal klasowych przyjaznych nauczaniu, np. rozmowa w grupie przy okrągłym stole, jak również godziwe wynagrodzenie nauczycieli na poziomie 10 tyś. miesięcznie. Z poziomu miasta Gdańska wiceprzewodnicząca prezydenta mówiła o realizowanej edukacji do kultury w szkołach, o twórczym działaniu szkół, lekcjach obywatelskich, spotkaniach uczniów z ciekawymi ludźmi, tygodniu demokracji w Gdańsku, Budżecie Obywatelskim oraz o Biurze Rzecznika Praw Ucznia.

Tematyka panelu była tak ciekawa, że po zakończonej transmisji on-line przez ponad pół godziny paneliści i słuchacze dalej prowadzili dyskusję.

 

link do panelu: https://www.facebook.com/kodpomorze/videos/810371420169268

 

#KomitetObronyDemokracjiRegionPomorze

#WspólnotaGdańska