Nie ma wolnej Polski bez wolnych Polek
W Dzień Matki na krakowskim Rynku stanie 15 klatek symbolizujących los Polek – zarówno tych, którym determinacja i energia pozwoliły rozsadzić od środka kraty stereotypu, jak i tych, które pozostają zamknięte w swym życiowym więzieniu przez wrodzoną opiekuńczość i miłość.
Każdego tygodnia trzy Polki giną z rąk swoich partnerów, a liczba tych dotkniętych przemocą domową może sięgać nawet 800 tysięcy. Chociaż nasze rodaczki należą do najlepiej wykształconych kobiet na świecie, tylko połowa z nich w ogóle pracuje zawodowo. Stereotypy, według których kobieta to przede wszystkim gospodyni domowa i matka bez własnego zdania i własnych potrzeb, trzymają się mocno. Podsycane przez środowiska ultrakatolickie, radośnie powtarzane przez obóz rządzący, sprawiają, że w Polsce płeć staje się klatką, więzieniem z mocnymi kratami, które coraz trudniej jest wyłamać.
– Pomysł na happening zrodził się z przerażenia, z ogromnego lęku, że możliwość wydawania potomstwa na świat próbuje się wykorzystać przeciwko kobietom – mówi organizatorka sobotniej akcji. – Wciąż powracające pomysły całkowitego zakazu aborcji, ograniczany dostęp do ginekologów oraz do antykoncepcji powoduje, że Polki stają się zakładniczkami własnej płodności. Skąd przekonanie, że można narzucać innemu człowiekowi, co ma zrobić ze swoim ciałem i życiem? Tym bardziej, że z tych wszystkich działań płynie podprogowy przekaz: wasza moralność sobie z tym nie poradzi, więc musimy zadecydować za was. Nikt nie ma prawa decydować za inną osobę.
Sobotni happening „Klatki!” dotyka wielu stereotypów narosłych wokół roli kobiet w społeczeństwie. Opowie zarówno o kobietach, którym wewnętrzna siła i upór pozwoliły wybić się na niepodległość, oraz o tych, których naturalna potrzeba opieki nad bliskimi sprawiła, że niepostrzeżenie znalazły się w sytuacji pracowników najniższego szczebla bez prawa do urlopu i pensji.
W wydarzeniu wezmą udział m.in. Juliusz Chrząstowski i Katarzyna Krzanowska-Peszek. Happening, organizowany przez Komitet Obrony Demokracji regionu Małopolska, rozpocznie się o godzinie 20.30 na Rynku Głównym w Krakowie.
Film.
Wydarzenie na FB.