Neo-KRS wykluczona z Europejska Sieci Rad Sądownictwa - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25381
post-template-default,single,single-post,postid-25381,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Neo-KRS wykluczona z Europejska Sieci Rad Sądownictwa

28.10.2021 Europejska Sieć Rad Sądownictwa wykluczyła nową Krajową Radę Sądownictwa ze Stowarzyszenia:

„Warunkiem członkostwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa.
ENCJ stwierdziła, że polska KRS nie przestrzega wyżej wymienionego przepisu statutowego. W obliczu działań zagrażających podstawowym wartościom – niezależności i autonomii wymiaru sprawiedliwości – KRS nie stoi już na straży niezależności sądownictwa: nie broni sądownictwa i indywidualnych sędziów w sposób zgodny z przewidzianą w Konstytucji rolą gwaranta”.
cały tekst TUTAJ

Jakie znaczenie ma dla nas fakt, że neo-KRS została wybrana w sposób niekonstytucyjny i sprzeczny z prawem unijnym?

Obecnie przez neo-KRS zostało powołanych już ok. 1700 sędziów i asesorów. To ponad 10% sędziów orzekających w sądach w 230 miastach. Decyzje przez nich wydane nie są wyrokiem sądu, wedle prawa Unii Europejskiej, co potwierdziły europejskie Trybunały.
Wydają oni wyroki w sprawach dotyczących naszego życia – w sprawach spadkowych, karnych i gospodarczych, w sprawach dotyczących rozwodów, podziału majątku i opieki nad dziećmi. Te orzeczenia mogą zostać w przyszłości podważone.

Utworzyliśmy i aktualizujemy wyszukiwarkę sędziów nominowanych przez neo-KRS – można tam sprawdzić, czy w danej sprawie orzeka sędzia powołany przez neo-KRS, co wiąże się z ryzykiem procesowym. Link do wyszukiwarki TUTAJ
Utworzyliśmy też angielską i niemiecką wersje językową dla prawników z innych krajów UE.