Naród sprawuje władzę bezpośrednio. Sejm zamiast ulicy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11063
post-template-default,single,single-post,postid-11063,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Naród sprawuje władzę bezpośrednio. Sejm zamiast ulicy

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Art. 4.
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub BEZPOŚREDNIO.
Dzięki wykonanej wspólnie pracy, poświęceniu wielu dni i godzin cennego wolnego czasu przez zaangażowanych w obronę wspólnych wartości Polaków, KOD zaprezentował w Sejmie ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.
Zrobiliśmy to po to, by pokazać, że możemy sprawować władzę bezpośrednio, potrafimy się do tego zorganizować i przygotować.
Podpisy zebrane przez wolontariuszy w każdym zakątku Polski umożliwiły nam uczestnictwo w procesie tworzenia prawa, dla instytucji, w której obronie zrodził się nasz ruch.
Po prezentacji ustawy na pierwszym czytaniu ustawę skierowano do pracy w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, w której pracach również braliśmy udział. Prace niestety nie były nastawione na to, by efekt był merytoryczny, by ustawa pomogła w jakimkolwiek stopniu na przyszłość zażegnać sytuacji, której jesteśmy świadkami od jesieni 2015 roku.
Jak wyglądały prace w specjalnie powołanej podkomisji, najbardziej trafnie odda to jedno słowo „szybko”. Posłowie i posłanka PiS, w pierwszym głosowaniu w podkomisji uznali swój projekt za projekt główny, nad którym będą pracować. A następnie w drodze szybkiego głosowania w ciągu 3 dni artykuł po artykule z tej ustawy został przez nich przegłosowany. Czy zwracali uwagę na krytyczne opinie KOD, czy zwracali uwagę na krytyczne głosy opozycji, czy może zwrócili uwagę na krytyczne głosy Biura Legislacji Sejmu?
NIE, obowiązywała jedyna słuszna wizja partii, od której nie można odstąpić.
Czy zaczerpnięto coś z naszej propozycji ? Czy w ogóle nad nią się pochylono ?
Nie, nikt w czasie obrad podkomisji nie spojrzał do naszego tekstu.
Czy wczoraj w czasie 13,5 godzinnego posiedzenia Komisji wydarzyło się coś ciekawego ?
Przebieg z pewnością był burzliwy od samego początku, gdy poseł Piotrowicz wpadł na pomysł, by wyrzucić kamery telewizyjne z sali, w której miały być prowadzone prace komisji.
Na szczęście głośny protest z naszej strony, a także posłów i posłanek PO, Nowoczesnej i PSL, doprowadził do zmiany decyzji przewodniczącego i pozostania stacji telewizyjnych na obradach.
Jednak same obrady przypominały 1 do 1 obrady podkomisji. Nie został wysłuchany ani nasz głos, ani opozycji, ani Biura Legislacji Sejmu.
Ustawa, która jest efektem prac komisji to rozwiązanie na wskroś niekonstytucyjne:
– orzeczenia o niezgodności ustawy z konstytucją lub umową międzynarodową zapadają większością 2/3 głosów — to stoi jawnie w sprzeczności z art. 190 ust 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
– 4 sędziów TK jest w stanie doprowadzić do odroczenia wydania wyroku o 3 miesiące, a potem ra jeszcze o 3 miesiące, by finalnie sprawę umorzyć. To droga do zablokowania prac Trybunału i umorzenia każdej z niewygodnych spraw, nawet w przypadku, gdyby 9 pozostałych sędziów miało wspólną zgodną opinię.
– skuteczność wyroku TK w postępowaniu dyscyplinarnym będzie uzależniona od decyzji 2 osób Prezydenta i Prezesa Rady Ministrów.
– ograniczono udział Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu przed TK
-wybór Prezesa TK został de facto odebrany Zgromadzeniu Ogólnemu TK i przekazany Prezydentowi, to ogromne ograniczenie niezależności trybunału.
– sprawy będą odbywały się tylko na rozprawach, co spowolni prace TK
– kwintesencją łamania prawa i stania wprost w sprzeczności z Konstytucją, trójpodziałem władzy, zasada demokratycznego państwa prawnego, są ostatnie artykuły ustawy :
art. 91. Mówiący o publikacji rozstrzygnięć – co jest pogwałceniem również niezależności władzy sądowniczej i zasady określoności przepisów prawa
oraz
art. 92. Dotyczący dopuszczenia do orzekania sędziów, od których przyjęto przysięgę, nawet jeśli podstawa ich wyboru jest wadliwa.
Powstaje pytanie, czy było warto ?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna:
– Oczywiście, że tak !
Po pierwsze mieliśmy i dalej mamy możliwość prezentowania naszego punktu widzenia tego, co dzieje się wokół TK i w związku z kryzysem konstytucyjnym, będąc w samym centrum wydarzeń.
Po drugie, cała Polska i cały świat mógł zobaczyć, jak traktowani są obywatele, których obiecano słuchać, którzy poświęcili swój czas i swoje pieniądze na to, by przygotować ustawę, która przez wszystkich w Sejmie (oczywiście poza PiS) była chwalona, która przynosiła rozwiązania na przyszłość zapobiegające tym złym sytuacjom, które obserwujemy od pół roku. Zebranie ponad 100000 głosów przez wszystkie środowiska za granicą postrzegane jest jako ogromny sukces. To między innymi dzięki temu i fantastycznej frekwencji na marszach jesteśmy postrzegani jako realna merytoryczna organizacja, którą warto wspierać, a nie grupa protestująca przeciwko władzy, która jedynie potrafi pojawić się na ulicach.
Po trzecie, każde nasze zdanie, każdy problem przez nas podniesiony został zaprotokołowany i będzie mógł stanowić bazę na przyszłość, przy pracach nad ustawą o TK, która będzie przywracać tę instytucję obywatelom.
Po czwarte, 2 czytanie wraz z głosowaniem wniosków mniejszości odbędzie się 5 lipca na Sali plenarnej, na której też będziemy, szykujemy w związku z tym pewną niespodziankę, ale jak to w takich przypadkach bywa, do ostatniej chwili należy czekać z jej ujawnieniem.
Linki :
1. http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/…
2. http://300polityka.pl/live/2016/06/…
3. http://aip24.pl/preview/1678793/
4. http://www.tokfm.pl/blogi/krzynowlo…
5. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kr…
6. http://natemat.pl/183301,krystyna-p…
7. http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/…
8. http://stooq.pl/n/?f=1070161&c=2&p=…
9. http://www.parlamentarny.pl/wydarze…
10. http://wiadomosci.wp.pl/kat,9972,ti…
11. http://www.polskieradio.pl/5/3/Arty…