I Have a Dream – mam marzenie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11062
post-template-default,single,single-post,postid-11062,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

I Have a Dream – mam marzenie

„Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi” – mówił Martin Luther King w 100. rocznicę zniesienia niewolnictwa.
28 sierpnia 1963 roku, podczas Marszu na Waszyngton pastor Martin Luther King wygłosił do 200-tysięcznego tłumu przemówienie. To wtedy padły pamiętne słowa, które usłyszał cały świat: „I Have a Dream” (mam marzenie). Wielkie marzenie amerykańskiego pastora o równości i wolności dla czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych się spełniło. W 1965 roku Kongres amerykański przyjął ustawę o prawach obywatelskich, całkowicie znoszącą segregację rasową, ale sam Martin Luther King walkę o pełnię wolności dla swych współbraci przypłacił życiem. Zginął z rąk zamachowca Jamesa Earla Raya 4 kwietnia 1968 roku w Memphis, w amerykańskim stanie Tennessee.
Na wniosek Komitetu Obrony Demokracji , Rada Miasta Stołecznego Warszawy nada imię Martina Luthera Kinga skwerowi na skrzyżowaniu ulic Pańskiej i Twardej. Z tej okazji KOD zaprasza wszystkich, którym na sercu leży umiłowanie Wolności, Równości i Demokracji do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec łamania tych wartości. 9 lipca 2016 r. o godzinie 12:00, na nowo nazwanym Skwerze im. Martina Luthera Kinga (róg Pańskiej i Twardej) uczcijmy wielkiego Amerykanina i zaprotestujemy przeciwko „dobrej zmianie”.