Murem za sędzią Dorotą Zabłudowską - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27891
post-template-default,single,single-post,postid-27891,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Murem za sędzią Dorotą Zabłudowską

Dorota Zabłudowską, sędzia z Gdańska, członkini zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia została uniewinniona przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku w sprawie dyscyplinarnej.

Zarzuty wytoczył jej zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota oskarżając o rzekome uchybienie godności sędziego. W grudniu 2018 roku sędzia przyjęła z rąk ówczesnego prezydenta miasta Pawła Adamowicza nagrodę, przyznaną przez kapitułę, za działanie na rzecz praw człowieka. Pieniądze przeznaczyła na cele społeczne. Oskarżona została o przyjęcie korzyści majątkowej.

Na rozprawie Dorotę Zabłudowska wspierali koledzy z IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich oraz przedstawiciele środowiska prawniczego z Gdańska.
Przed sądem odbyła się zorganizowana przez KOD Podlaskie i Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze manifestacja poparcia dla niej i innych sędziów szykanowanych przez organy władzy.

Pikiecie towarzyszyła prezentacja fragmentów wystawy pt ” Sprawiedliwość”, która wkrótce zostanie zaprezentowana w Białymstoku. Przedstawione na niej zostaną sylwetki sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy stają w obronie konstytucji, praworządności i niezawisłości sądów.

 

Fot. za KOD Podlaskie