Moc Solidarności to ogromna siła - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13118
post-template-default,single,single-post,postid-13118,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Moc Solidarności to ogromna siła

 Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami, bohaterom wydarzeń lat 80., tym którzy podzielili się z nami wspomnieniami — komentowała Monika Szafraniec, szefowa świętokrzyskiego KOD, po zakończeniu kieleckich obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
„Moc Solidarności”, czyli oficjalne obchody i koncert z okazji 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zorganizowaliśmy 31 sierpnia w parku miejskim. Gwiazdą koncertu był Włodzimierz „Kinior” Kiniorski. Specjalnie na tę okazję założył koszulkę z podobizną Lecha Wałęsy, pierwszego przywódcy „Solidarności”, który w imieniu komitetów strajkowych podpisał Porozumienia Sierpniowe.
– To jest koszulka, która brała udział w koncercie w Stoczni Gdańskiej rok temu. Dla mnie ten człowiek jest uosobieniem tego, co się nazywa wolnością — powiedział „Kinior” rozpoczynając koncert.
Jego przebieg skomentowała Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD. – Dziękuję z całego serca za wczorajszy dzień. „Moc Solidarności” to ogromna siła! Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami, bohaterom wydarzeń lat 80., tym którzy podzielili się z nami wspomnieniami — Halina Massalska, Stanisław Marek Skopowski, Edward Rzepka, Ryszard Cichy i tym, którzy po prostu byli pośród nas. Wasze słowa i obecność są dla nas bardzo ważne — zauważyła.
Monika Szafraniec doceniła również wspaniały koncert. – Dziękuję wspaniałym muzykom, dzięki którym mogliśmy poczuć powiew wolności! Włodzimierz Andrzej Kiniorski — za inspirację koncertem z 1989 roku i pozytywną energię, Marcin i Rafał Gęborek 2Brat i z zespołem Atlas Motyli, Jarosław Kołodziejski, Kasia Gęborek&Miłosz Weimann, Krzysztof KIS oraz wokalistkom z Wołosatek Karolina Pękalska, Basia Winkler i Dominika Blicharska. Bez Mirosława Gęborka jego synowie nie zagraliby dla nas, bo to on zaraził ich pasją do muzyki. To z Wami jesteśmy silni MOCĄ SOLIDARNOŚCI!

Podczas obchodów zostały też odczytane nowe postulaty narodu wobec władzy. Pierwsze cztery są inspirowane oryginalnymi postulatami strajkujących w 1980 roku pracowników.

21 Postulatów w 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych – Kielce 2017

 1. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw pod pretekstem „repolonizacji” czy innych tego typu działań.
 2. Znieść represje za przekonania wobec osób inaczej myślących i działających w opozycji do rządzącej partii, na którą nie głosowała większość społeczeństwa.
 3. Wprowadzić zasady doboru osób na stanowiska państwowe i w kontrolowanych przez państwo przedsiębiorstwach na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej.
 4. Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla wszystkich dzieci.
 5. Bezzwłocznie opublikować i wprowadzić w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 roku w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.
 6. Bezwzględnie przestrzegać prawa Unii Europejskiej oraz innych międzynarodowych traktatów i zobowiązań, które podpisała i ratyfikowała Polska, a w szczególności wyroków i postanowień Trybunału Europejskiego w Strasburgu, m.in. dotyczących czasowego wstrzymania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.
 7. Przywrócić kontrolę społeczną nad mediami publicznymi, opanowanymi obecnie przez totalną władzę PiS.
 8. Zrezygnować z niemającej podstaw merytorycznych, kosztownej i niepotrzebnej tzw. reformy oświaty, przywracającej PRL-owski system 8-klasowej szkoły podstawowej.
 9. Przestrzegać zapisanej w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zasady rozdziału Kościoła od państwa, w szczególności wstrzymać hojne i nieuzasadnione dotowanie biznesowej działalności ojca Tadeusza Rydzyka z Torunia.
 10. Wstrzymać rujnowanie Wojska Polskiego przez ministra Antoniego Macierewicza. Przywrócić na stanowiska dowódcze sprawdzonych w boju i działaniach pokojowych dowódców, podjąć niezwłoczne kroki w kierunku wyposażenia polskiej armii w najlepszy sprzęt dostępny na rynku polskim i międzynarodowym.
 11. Wstrzymać dyskryminację kobiet, pozostawiając im prawo decydowania w sprawach ciąży i ich zdrowia oraz zrównać wiek emerytalny kobiet z mężczyznami.
 12. Znowelizować ustawę o zgromadzeniach wykreślając z niej kuriozalny i niezgodny z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej zapis o tzw. zgromadzeniach cyklicznych.
 13. Znowelizować niezgodną z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej ustawę o sądach powszechnych tak, aby odebrać rządowi możliwość decydowania o obsadzie stanowisk prezesów sądów i innych ważnych stanowisk w sądownictwie.
 14. Zaprzestać skłócania Polski z sąsiadami i innymi państwami oraz niszczenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.
 15. Zaprzestać wykorzystywania i wypaczania historii w celach politycznych.
 16. Wprowadzić jasną politykę Polski wobec kryzysu z uchodźcami, z jakim zmaga się Unia Europejska. Zrezygnować z histerii, populizmu i demagogii w tej sprawie, a zaproponować realne działania polskiego rządu, oparte na solidarności i z innymi krajami Unii Europejskiej, w szczególności basenu Morza Śródziemnego.
 17. Wstrzymać propagandę partyjną obecnej totalnej władzy, prowadzoną za pieniądze podatników.
 18. Zaprzestać wprowadzania ważnych reform bez realnych, profesjonalnych i rozłożonych w czasie konsultacji społecznych.
 19. Zdelegalizować organizacje szerzące ideologię faszystowską i skutecznie zwalczać szerzenie takiej ideologii w Polsce.
 20. Skończyć z kłamstwem smoleńskim na temat rzekomego zamachu na samolot prezydencki 10 kwietnia 2010 roku.
 21. Niezwłocznie zaprzestać używania kłamstwa i manipulacji do celów politycznych.

/zn/
Więcej:

Moc Solidarności to ogromna siła [wideo]