Marsz za Konstytucją - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
15208
post-template-default,single,single-post,postid-15208,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Marsz za Konstytucją

Wieczorem 5 grudnia odbył się w Gdańsku „Marsz za Konstytucją”. Protest ten był jednym z wielu odbywających się tego dnia w całej Polsce w nawiązaniu do zwołanego przez KOD Zgromadzenia Narodowego pod Sejmem, w celu sprzeciwienia się wobec przejęcia przez rząd PiS kontroli nad sądownictwem w Polsce.

Działacze KOD-u oraz siedemnastu innych organizacji politycznych w towarzystwie osób niezrzeszonych, mimo uporczywego zimna i lekkiego deszczu, wymaszerowali spod kina „Krewetka” i zatrzymując się na krótko pod siedzibą prokuratury oraz Rady Miasta, przybyli pod Sąd Okręgowy w Gdańsku. Na czele pochodu szli ludzie trzymający w dłoniach rozłożone czarne parasole w taki sposób, że tworzyły napis „Konstytucja”. Pod gmachem Sądu napis został utworzony w ten sam sposób na schodach i skierowany w stronę zebranego pod nimi tłumu. Uczestnicy manifestacji byli na tyle liczni, że poza chodnikiem i ścieżką rowerową zajęli jeden pas jezdni. O bezpieczeństwo zgromadzonych dbała gdańska policja. Mówcy, pochodzący z organizacji demokratycznych, wskazywali na potrzebę ciągłego sprzeciwu wobec łamania Konstytucji RP przez przedstawicieli władzy – w tym prezydenta, który przysięgał jej strzec. Mówiono również o potrzebie zjednoczenia się w obliczu wspólnego wroga, jakim jest rząd PiS. Protest trwał ponad dwie godziny.
W mediach o wydarzeniu:
Relacja Gazety Wyborczej >>>
Relacja Dziennika Bałtyckiego >>>
Relacja Live na kanale KOD Pomorze na YT >>>
Relacja Karol Makurat >>>
Relacja Onet Trójmiasto >>>

fot. Bożena Yates, Joanna Jaruga-Jabłońska