Komunikat ZG KOD z dnia 9.12.2017 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
15200
post-template-default,single,single-post,postid-15200,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Komunikat ZG KOD z dnia 9.12.2017

Od grudnia 2015 roku Komitet Obrony Demokracji mobilizował ludzi w całej Polsce do sprzeciwu wobec kolejnych, niedemokratycznych i bezprawnych rozwiązań wprowadzanych przez PIS.
Alarmowaliśmy, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego jest pierwszym krokiem do zniszczenia systemu demokratycznego państwa prawa w Polsce.
Wspólnymi siłami staraliśmy się zatrzymać postępujący proces destrukcji i zawłaszczania przez PiS kolejnych instytucji. Wskazywaliśmy na zagrożenia, które niosą za sobą działania partii rządzącej. Kierunek tych zmian był oczywisty.
Wbrew temu, co nam zarzucano, KOD nigdy nie występował przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi, nigdy nie broniliśmy interesów żadnej partii, ani konkretnych ludzi.
Stając w obronie niezależnego wymiaru sądownictwa nie broniliśmy poszczególnych osób, czy jakichkolwiek przywilejów, ale staliśmy na straży Konstytucji i alarmowaliśmy, że upolitycznione sądy to faktyczny koniec trójpodziału władzy.
Dziś w grudniu 2017 stajemy wszyscy w obliczu dramatu.
W tej chwili PiS finalizuje proces dewastacji państwa prawa.
W Sejmie i Senacie oraz na komisjach procedowane są niekonstytucyjne ustawy. Po praktycznej już likwidacji Trybunału Konstytucyjnego PIS sięgnął po pełną władzę nad systemem wymiaru sprawiedliwości, a jednocześnie próbuje doprowadzić do tego, by w naszym kraju już nigdy nie odbyły się demokratyczne wybory.
Ze strachu przed przegraną w wyborach samorządowych partia zarządzana przez posła Kaczyńskiego stara się zdewastować nasz wspólny dorobek, jakim są samorządy. Głośno mówią o tym prawnicze autorytety, a nawet takie osoby jak sam przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński – bliski współpracownik braci Kaczyńskich.
Dlatego od 5 grudnia znowu protestujemy w całej Polsce.
Rozpoczęliśmy w Warszawie Obywatelskim Zgromadzeniem Narodowym pod Sejmem, ale jednocześnie w całej Polsce pod sądy wyszli ludzie, którzy codziennie spotykają się dając świadectwo determinacji i odwagi.
5, 6, 7 i 8 grudnia protestowaliśmy codziennie i nieprzerwanie w około 110 miastach w Polsce.
8 grudnia w dramatycznym marszu, blokowani przez oddziały policji, przeszliśmy przez ulice Warszawy.
Od poniedziałku znowu wracamy pod sądy w całej Polsce.
14 grudnia w Warszawie dołączy do nas Akcja Demokracja, co jest bardzo ważnym i potrzebnym krokiem. Wszystkie pozaparlamentarne środowiska opozycji demokratycznej muszą protestować razem. To jest czas łączenia sił i czas współpracy.
12 grudnia w Warszawie wracamy pod Senat. Spotykamy się o godzinie 15 tej na ul. Górnośląskiej razem z innymi organizacjami, takimi jak: Wolne Sądy, Warszawski Strajk Kobiet, Obywatele RP. Będziemy pod Senatem każdego kolejnego dnia, tak długo, jak będzie trzeba.
Mimo zmęczenia nie wolno nam się poddać !
.Dziś każda inicjatywa i każdy protest w Polsce jest ważny i potrzebny, dziś nie mają znaczenia loga, dziś nie czas na poddziały. W tym dramatycznym dla wszystkich momencie ważna jest solidarność i współdziałanie.
Bądźmy razem w tym trudnym czasie.
Podzieleni upadniemy, tylko razem zwyciężymy.

Komitet Obrony Demokracji

 
Zdjęcie własne