Marsz „Obrońmy ład konstytucyjny” – relacja na żywo - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
5798
post-template-default,single,single-post,postid-5798,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Marsz „Obrońmy ład konstytucyjny” – relacja na żywo

Marsz „Obrońmy ład konstytucyjny” – relacja na żywo

Komisja Wenecka wypowiedziała się jasno: Rząd, większość sejmowa i prezydent łamią prawo” – napisał wczoraj na FB leader KOD, Mateusz Kijowski. Dlatego KOD odpowiedział na zaproszenie Nowoczesnej i wszyscy, którym bliskie są idee demokracji wyruszą dziś, tj. 12 marca 2016 r. spod siedziby Trybunału Konstytucyjnego (zbiórka o 12.00) pod Pałac Prezydencki w Warszawie. Będą manifestować w obronie praworządności i przeciw łamaniu prawa oraz porządku konstytucyjnego.
Do godziny 15.00, bo na tyle przewidziany jest marsz, będziemy na bieżąco informować o przebiegu dzisiejszego protestu pod hasłem „Obrońmy ład konstytucyjny”.


14.55
Marsz „W obronie ładu konstytucyjnego” dobiega końca – uczestnicy dotarli na Stare Miasto i tu rozchodzą się. Przypomnijmy jeszcze, co dziś pod Trybunałem Konstytucyjnym powiedział Mateusz Kijowski:
Dzisiaj przedstawiciele partii-której-nazwy-nie-warto-wymawiać chcą nam wmówić, że Polska jest czarno biała. Że jest tylko jeden sposób myślenia i jeden sposób życia. Że każdy, kto ma odwagę myśleć samodzielnie, nie mieści się we wzorcu ustalonym przez prezesa. Mówi się nam, że nie mamy prawa występować pod biało czerwoną flagą. (…) Oni chcą, żebyśmy byli czarno biali. A najlepiej czarni. Wszyscy tacy sami…
Ale my jesteśmy kolorowi! Każdy inny! W tym jest nasza siła! Każdy może dać to, co ma najlepszego, każdy co innego. W ten sposób zbudujemy siłę naszego narodu. Bo My, Naród, jesteśmy różnorodni i przez tę różnorodność silni! (…)
Nie chcemy być jednakowi. Nie chcemy być jak agent Smith w Matrixie. Dlatego musimy bronić niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego! Dlatego zbieramy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Bo tylko z Trybunałem możemy przywrócić ład konstytucyjny. Tylko z Trybunałem możemy pozostać sobą – wolnymi i zjednoczonymi w swojej różnorodności i wielobarwności obywatelami Polski.
Obronimy Konstytucję! Obronimy Ład Konstytucyjny!


14.35
Najnowsza informacja za TVN24: Według władz miasta Warszawy pod Pałac Prezydencki dotarło 50 tys. manifestantów!


14.30
Czoło pochodu przesuwa się w stronę Starego Miasta, by zrobić miejsce dla innych maszerujących – końca marszu nie widać…


14.25
Nasz reporter wypatrzył w marszu sympatyka KOD-u Tomasza Lisa.


14.20
Protestujący odśpiewali pod Pałacem Prezydenckim Hymn Polski – wszystkie cztery zwrotki. Tymczasem pod Bristolem wciąż tłumy.


14:15


14.10
Marsz przebiega bardzo spokojnie. Najczęściej pojawiające się hasło to „Beata, drukuj ten wyrok!”, ale są i takie: „Kończ, Waszcz, wstydu oszczędź”. 🙂
Czoło marszu dotarło pod Pałac Prezydencki.


14.05


13.55
Przy Rondzie de Gaulle’a nasz reporter udzielił wywiadu telewizji Polsat i Onetowi. Wcześniej widział jak uczestnicy marszu odmawiali rozmów z przedstawicielem telewizji rządowej.


13.40
Informacja za TVN24: Zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak poinformował, że marsz „W obronie ładu konstytucyjnego” liczy 27 tys. uczestników.


13.30
Czoło marszu minęło właśnie skrzyżowanie z ul. Piękną. W morzu flag widać wyraźnie nasze KOD-owskie transparenty. 🙂


13.25
Na placu Na Rozdrożu znajduje się w tej chwili mniej więcej środek pochodu. Maszerują ludzie w różnym wieku – również dzieci i młodzież.


13.10
Manifestanci niosą flagę polską o długości 25 m i szerokości 4 m. Pani rocznik 1926 mówi: Nie mam sił iść z wami, ale jestem z KOD-em całym sercem!


12.50
Uczestnicy marszu „Obrońmy ład konstytucyjny” wyruszyli przy dźwiękach trąbek i wuwuzeli w stronę pałacu Prezydenckiego. Czoło marszu znajduje się już na Placu Przy Rozdrożu, koniec – przy placu Unii Lubelskiej.


12.44
Radomir Szumełda z KOD: Ci, którzy łamią Konstytucję, mogą być pewni, że dopadnie ich prawo. Jarosław, masz już Księżyc, Polskę zostaw.


12.35
Panie Kaczyński, niech pan nie łamie kręgosłupów prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Beacie Szydło i pozwoli im działać w ramach prawa – przemawia leader Nowoczesnej, Ryszard Petru.


12:30


12.20
Niech cała Polska widzi, że opozycja potrafi działać wspólnie – powiedział poseł Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Teraz przemawia leader KOD-u Mateusz Kijowski. Za chwilę opublikujemy jego wystąpienie.


12.15
Jako pierwsza przemawia pod Trybnałem Konstytucyjnym Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Jak pisze nasz reporter wokół „morze flag polskich, Kodu i Nowoczesnej! Wszyscy razem!!!”.


12.05
Al. Szucha jest już prawe całkowicie wypełniona. Kierowcy w Warszawie muszą liczyć się z utrudnieniami – marsz wyruszy z al. Szucha, przejdzie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem pod Pałac Prezydencki.
Marsz „Obrońmy ład konstytucyjny” – relacja na żywo


11.55
Protestujący zbierają się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego – wciąż trwają przygotowania do pikiety. Jest sporo policji, są ekipy techniczne. Pojawili się także kontrmanifestanci.


Relację na żywo z marszu „W obronie ładu konstytucyjnego” przygotowali:

  • reporterzy – Anna Lenar-Bielecka, Agnieszka Rusocka, Rafał Sobaszkiewicz (zdjęcia) i Arkadiusz Stańczykowski;
  • koordynacja i redakcja – Elżbieta Janisławska;
  • webmaster – Jerzy Pogorzelski.