Łańcuch Światła Solidarności - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13066
post-template-default,single,single-post,postid-13066,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Łańcuch Światła Solidarności

30 sierpnia 2017r godz. 21. Pl. Solidarności Szczecin

Komitet Obrony Demokracji zaprasza mieszkańców Szczecina i okolic na Łańcuch Światła Solidarności, który odbędzie się w 37 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.
Tradycyjnie już spotkamy się na historycznym placu Szczecina pod Aniołem Wolności.
W ostatnim roku Plac Solidarności będący jednocześnie dachem muzeum najnowszej historii Szczecina stał się agorą zgromadzeń opozycji politycznej, protestującej przeciw demolowaniu przez obecny obóz rządzący ładu prawnego w Polsce, ale także przeciw dzieleniu Polaków i sortowaniu obywateli.
Rocznica porozumień sierpniowych jest doskonałym momentem na przypomnienie o wielkim ruchu społecznym, który rozpoczął marsz ku niepodległości Polski. Efektem jego było obalenie dyktatury komunistycznej w 1989r w Polsce, a później w całej Europie Środkowo – Wschodniej.
Jest to jedna z radosnych rocznic państwowych obchodzonych w Polsce, dlatego tym bardziej trzeba zwrócić uwagę, że od prawie dwóch lat obserwujemy odwrót od wartości, o które w latach 80-tych minionego wieku walczyło miliony Polaków. Metodyczne ograniczanie wolności i praw obywatelskich, postępujący izolacjonizm kraju na arenie międzynarodowej przy równoczesnym przybliżaniu nas do wschodniego modelu „demokracji” jest zaprzeczeniem ideałów Solidarności.
Solidarność należy do Narodu Polskiego, a nie tylko do małego związku zawodowego i partii rządzącej. Nie zgadzamy się na zawłaszczanie zdobyczy Solidarności, niszczenie prawdziwych bohaterów tamtych wydarzeń i deprecjonowanie ich zasług.
Dziś gros osób, którym wydano legitymacje członków NSZZ Solidarność w sierpniu 1980 roku stoi razem z opozycją, dlatego nie ma zgody na wyłączność obchodów rocznicowych przez obóz polityczny, którego twarzą, odpowiedzialną za zmiany w prawie polskim jest prokurator stanu wojennego, obozu który krytykując okres komunizmu jednocześnie przyznaje prawdziwość dokumentom z „szafy Kiszczaka” i który stosując odpowiedzialność zbiorową wobec pracowników służb mundurowych RPL, tajnego współpracownika SB mianuje ambasadorem Polski w jednym z największych państw Europy Zachodniej.
Solidarność to ludzie i ideały, a nie związek zawodowy rozpościerający (dosłownie i w przenośni) parasol ochronny nad partyjnymi przywódcami.
Dlatego 30sierpnia o godz. 21,00 członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji w Szczecinie spotkają się pod Aniołem Wolności, by zamanifestować swoje przywiązanie do wolności i demokracji, składając równocześnie hołd dla odwagi przywódców i uczestników strajków sierpnia 1980 roku.
Udział w szczecińskim łańcuchu światła zapowiedzieli Andrzej Milczanowski, Marek Tałasiewicz i wielu innych związkowców z sierpnia 80 roku.
Światło Solidarności świecić będzie nadal…