Krakowskie Święto Europy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16433
post-template-default,single,single-post,postid-16433,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Krakowskie Święto Europy

Wydarzenie rozpoczęło się wspólnym zaśpiewaniem „Ody do radości”. Organizatorzy w specjalnych namiotach rozdawali flagi i materiały o Unii Europejskiej. Wielu uczestników przyniosło również własne unijne i polskie flagi.
W Euro-Quizie uczestnicy wykazali się sporą wiedzą o Unii Europejskiej. Najlepszy z zawodników (przyjechał z Myślenic) został nagrodzony biletem na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Po konkursie powiedział, że apeluje do mieszkańców mniejszych miejscowości małopolskich, aby nie bali się rywalizacji z Krakusami, nie tylko w sprawach europejskich.
Na pytania o Unii Europejskiej doskonale odpowiadały również dzieci w specjalnie dla nich przeznaczonym konkursie.
Na Małym Rynku odbyły się krótkie panele, które poprowadził Marcin Pulit. O wolności, demokracji, bezpieczeństwie w europejskiej wspólnocie, kulturze i gospodarce oraz Europie dla młodych opowiedzieli: Fryderyk Zoll, Bogdan Klich, Elżbieta Bińczycka, Jerzy Meysztowicz, Andrzej Szejna i NIna Gabryś.
Mówiąc o praworządności w Polsce na tle Unii Europejskiej Fryderyk Zoll – wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Małopolska podsumował: – Sądy polskie, sądy każdego kraju członkowskiego, to nie są tylko sądy tego danego kraju członkowskiego, ale są to sądy unijne. Wydają one orzeczenia, które mogą być wykonane w całej Unii Europejskiej. Nie możemy się dziwić temu, że inne państwa zaczynają się teraz chwytać za głowę i zastanawiać, czy mogą uznać orzeczenie, które zapadło w ramach struktury, nie gwarantującej, że orzeczenie jest wolne od wpływów politycznych i niezależne. Polska z własnej woli wstąpiła do takiej Unii Europejskiej, która od początku wymagała wyraźnie: zasady państwa prawa będą przestrzegane.
Danuta Czechmanowska – przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji Małopolska tak podsumowuje Krakowskie Święto Europy:
Unia Europejska dla młodych jest dobrem zastanym, dla starszych wyczekanym, wywalczonym graalem, którego utrata byłaby dowodem zmarnowania kilkudziesięciu lat poświęconych na walkę najpierw ze skompromitowanym ustrojem a potem kilku lat wyrzeczeń, które wiązały się z jak najszybszym dostosowaniem prawa i ekonomii do wymogów UE. Pomimo kłamliwej propagandy PiS badania wciąż pokazują, że młodzi traktują w większości UE jak najlepsze rozwiązanie dla przyszłości Polski. Jednak każdego roku mamy nowych wyborców, którzy wkraczają do życia politycznego i obywatelskiego. Jeżeli nie zadbamy o ich świadomość , możemy zostać zaskoczeni wynikiem populistów, którzy pójdą do wyborów z hasłami antyeuropejskimi na sztandarach. Dlatego tak ważne jest, aby mówić o korzyściach, jakie niesie ze sobą Unia Europejska, nie tylko tych finansowych, ale również tych związanych ze wspólnymi wartościami. Potrzebne są zatem takie wydarzenia jak to dzisiejsze.
Na zakończenie przedstawiciele organizacji i partii odczytali fragmenty Traktatu o Unii Europejskiej, aby przypomnieć, wokół jakich wartości utworzyliśmy europejską wspólnotę. Mieszkańcy rozwinęli dużą flagę europejską. Zaśpiewano również Hymn Polski.
Organizatorami Krakowskiego Święta Europy byli:
Fundacja Instytut Studiów Strategicznych, Komitet Obrony Demokracji Region Małopolska, Platforma Obywatelska Małopolska, .Nowoczesna Małopolska, Sojusz Lewicy Demokratycznej Małopolska, Unia Europejskich Demokratów, Stowarzyszenie Sprawa Kobiet, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju, Stowarzyszenie Kuźnica.
Źródło: KOD Małopolska