Kontrola eurowyborów — były naruszenia, ale... - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
33549
post-template-default,single,single-post,postid-33549,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Kontrola eurowyborów — były naruszenia, ale…

Najgorzej było z naruszaniem tajności głosowania i pilnowaniem urn wyborczych — to wnioski z Obywatelskiej Kontroli Wyborów podczas niedzielnego głosowania do europarlamentu. Jednak poważnych problemów było niewiele.

W całym kraju społeczni obserwatorzy pilnowali w niedzielę przebiegu głosowania oraz liczenia głosów. Akcję zorganizował Komitet Obrony Demokracji w ramach projektu Obywatelskiej Kontroli Wyborów (OKW).
– Po raz kolejny skontrolowaliśmy demokratyczny przebieg wyborów. Szybko i profesjonalnie. Od tego jest KOD — komentuje Kuba Karyś, przewodniczący Komitetu obrony Demokracji.
Na stronie internetowej OKW jest już dostępny raport m.in. o wykrytych nieprawidłowościach. Najgorzej było z tajnością. Aż w 42% kontrolowanych lokali wyborczych komisja nie interweniowała w przypadkach naruszania tajności głosowania. Problem był również z pilnowaniem urny wyborczej — tzw. strażnika urny brakowało w 32% komisji. W 25% lokali ani strażnik urny, ani komisja nie instruowali o konieczności złożenia karty wyborczej, aby oddany głos nie był widoczny po wrzuceniu do urny.
Inne wykryte przez OKW niedociągnięcia to brak dodatkowych obwieszczeń na wysokości umożliwiających ich odczytanie z wózka inwalidzkiego (9% komisji), brak wystarczających miejsc do zapewnienia tajności głosowania (6%), problemy z interpretacją ważności głosu (9%).
Obserwatorzy OKW nie znaleźli natomiast wielu drastycznych naruszeń, jak obecność w lokalu wyborczym lub w pobliżu materiałów agitacyjnych — tylko 2% przypadków. W podobnej liczbie lokali zdarzyło się, że komisja utrudniała pracę obserwatora.

Pełny raport z OKW można znaleźć na stronie:

Wyniki Wyborów do Europarlamentu – 2024