Dziękujemy - Obywatelska Kontrola Wyborów - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
33552
post-template-default,single,single-post,postid-33552,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Dziękujemy – Obywatelska Kontrola Wyborów

W całym kraju społeczni obserwatorzy Obywatelskiej Kontroli Wyborów Komitetu Obrony Demokracji pilnowali w niedzielę przebiegu głosowania oraz liczenia głosów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obserwatorkom, obserwatorom, koordynatorkom i koordynatorom. To była wielka, wspaniała praca, która pokazała jak bardzo potrzebna jest kontrola wyborów i jak wiele jeszcze jest do zrobienia, by demokratyczne procedury były przestrzegane.

Na stronie internetowej okw.info.pl jest już dostępny raport m.in. o wykrytych nieprawidłowościach.

Najgorzej było z tajnością. Aż w 42% kontrolowanych lokali wyborczych komisja nie interweniowała w przypadkach naruszania tajności głosowania.
Problem był również z pilnowaniem urny wyborczej — tzw. strażnika urny brakowało w 32% komisji.

W 25% lokali ani strażnik urny, ani komisja nie instruowali o konieczności złożenia karty wyborczej, aby oddany głos nie był widoczny po wrzuceniu do urny. Inne wykryte przez OKW niedociągnięcia to brak dodatkowych obwieszczeń na wysokości umożliwiających ich odczytanie z wózka inwalidzkiego (9% komisji), brak wystarczających miejsc do zapewnienia tajności głosowania (6%), problemy z interpretacją ważności głosu (9%).

Obserwatorzy OKW nie znaleźli natomiast wielu drastycznych naruszeń, jak obecność w lokalu wyborczym lub w pobliżu materiałów agitacyjnych — tylko 2% przypadków. W podobnej liczbie lokali zdarzyło się, że komisja utrudniała pracę obserwatora.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli choćby najmniejszą cegiełkę do sukcesu OKW.
To bezcenna wartość.