KonsTYtucJA – tydzień ubierania pomnika Marynarza w konstytucyjną koszulkę - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17996
post-template-default,single,single-post,postid-17996,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KonsTYtucJA – tydzień ubierania pomnika Marynarza w konstytucyjną koszulkę

…KonsTYtucJA – słowo, które ostatnio wzbudza w Polsce najbardziej skrajne emocje, choć to przecież tylko nazwa ustawy zasadniczej w zdecydowanej większości państw demokratycznych.

W Polsce mieliśmy konstytucję 3 maja, konstytucję marcową z 1921 roku, konstytucję kwietniową z 1935 roku, konstytucję PRL-u z 1952 roku. I wreszcie mamy obecnie obowiązującą konstytucję z 1997 roku.
Konstytucja definiuje ustrój państwa, określa prawa i obowiązki obywateli, wyznacza ramy działania i organizacji najważniejszych instytucji w kraju. Konstytucje podlega też zmianom, tak jak zmienia się świat albo ustrój.
Z treściami konstytucji można dyskutować, nie jest to przecież święta księga. Można próbować ją zmieniać, jeśli ma się odpowiednią większość w parlamencie i przeprowadzi przewidzianą prawem procedurę.
Ale walka z samą nazwą „konstytucja” jest zupełnym novum…

Akcja ubierania pomników w koszulki z napisem KonsTYtucJA

A wszystko zaczęło się w Szczecinie… W ostatnich dniach lipca br. ubrany został w koszulkę z napisem „Konstytucja, Jędrek” pomnik ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Niewspółmierne działania organów ścigania i najgorsze oskarżenia wyrzucane z ust ludzi Solidarności wywołały lawinę zdarzeń. W koszulkę z napisem „konstytucja” jednej nocy ubrane zostały pomniki – symbole największych miast w Polsce. Więcej nt -> Najmodniejszy T-shirt w tym sezonie

Zdecydowana większość społeczeństwa ten happening przyjęła z uśmiechem – przeciwnie do członków obozu rządzącego. Zdezorientowana policja z własnej inicjatywy „rozbierała” pomniki.

Ubranie szczecińskiego pomnika Marynarza w koszulkę z napisem Konstytucja

Szczeciński KOD, znów jako pierwszy w Polsce, wystąpił do prezydenta Szczecina o zgodę na ubranie pomnika.
Wybraliśmy pomnik Marynarza – wielokrotnie już ubierany przy różnych okazjach. Widzieliśmy Marynarza w odsłonie świątecznej, był przebrany na The Tall Ship Races, więc dlaczego nie mógłby być przez chwilę w koszulce z napisem konstytucja? O dziwo taką zgodę uzyskaliśmy, znów jako jedyne miasto w Polsce. Marynarz miał dumnie nosić napis KonsTYtucJA przez ponad tydzień, do niedzieli 16.09.

Mierzyliśmy Marynarza, debatowaliśmy nad ostatecznym kształtem „koszulki”, zastanawialiśmy się nad sposobem jej montażu. Jak wiadomo ani czasu ani środków finansowych za dużo na to nie było.
Ostatecznie nasz Marynarz został ubrany w sobotę 8 września. Relacja z akcji tutaj -> KOD Zachodniopomorskie ubrał pomnik Marynarza.
Jednak w nocy dwóch młodych mężczyzn, po zakrapianej imprezie odebrało sygnał z kosmosu, że oto nadeszła dla nich chwila próby, państwo ich wzywa i … „w postawie obywatelskiej” koszulkę zerwali. Policja gości złapała na gorącym uczynku, niebiosa nie pomogły i dane „bohaterów” znalazły się w policyjnym kajecie.

Koszulkę udało się naprawić i już o godz. 14,00 dnia następnego spokojnie okrywała marynarza aż do czwartku.
Relacja tutaj ->Ponowne ubranie Marynarza w koszulkę z napisem Konstytucja

W tym czasie konferencje prasowe zdążyli pod pomnikiem zrobić: jedna radna, która zapowiedziała dekomunizację Marynarza; i jedna niszowa partia prawicowa.
Marynarz w koszulce stał się jednak przede wszystkim bohaterem zdjęć szczecinian i turystów.

Trzecie ubranie Marynarza

W nocy z czwartku (13.09) na piątek „koszulka” została skradziona na dobre.
Uszyliśmy nową, poczekaliśmy do soboty, gdy miał się w Szczecinie odbyć Marsz Równości. Nową koszulkę założyliśmy w sobotę (15.09) o godzinie 11.

Koszulka powisiała jednak tylko trzy godziny, po czym została zerwana przez kilku obrońców wartości chrześcijańskich (z wyjątkiem tych mówiących o szacunku do prawa i czyjejś własności). Zrobili to w środku dnia, pod okiem policji ochraniającej Marsz Równości, z pełną świadomością konsekwencji tych działań.
To już nie był żaden wybryk chuligański, czy głupota podchmielonej młodzieży…

Czwarte ubranie Marynarza

W niedzielę 16.09. ok godziny 10:00 Marynarz został ubrany po raz czwarty i, na razie 😉 , ostatni.

Niestety tym razem zerwano i zniszczono konstytucyjną koszulkę już po paru godzinach.
Widocznie tak dopingował „ekshibicjonistów” fakt wizyty w Szczecinie prezesa partii rządzącej i premiera…

 

Dlaczego słowo „konstytucja” wyzwala takie emocje i takie działania?

Po pierwszych akcjach ubierania pomników policja i prokuratury w części miast Polski uznały to za przestępstwo znieważenia pomnika. W Szczecinie, policja stwierdziła tylko, że potwierdziła doniesienie, iż na pomniku jest koszulka z NIESTOSOWNYM napisem. Poza tym, że trudno obronić tezę, że napis konstytucja może kogokolwiek znieważyć – to znieważyć można tylko osobę; nie da się bowiem znieważyć postaci fikcyjnych takich, jak warszawska syrenka, smok wawelski czy szczeciński marynarz.
Bezkarne akcje ubierania pomników wzbudziły bezsilność i frustrację obozu prawicowego, a napis KonsTYtucJA stał się wyrzutem sumienia rządzących, bo dziś można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że prezydent, który w bezczelny sposób łamie konstytucję, na którą musiał przysięgać, by objąć urząd – jest tylko wyimaginowanym prezydentem.

Koszulkowa akcja KODu w całej Polsce ośmieszyła nabzdyczonych towarzyszy z prawej strony sceny politycznej, a niektórym uzmysłowiła, że niezależnie ile koszulek zerwą, niezależnie ile procesów wytoczą, konstytucja nadal będzie najwyższym prawem w Polsce, za łamanie którego czeka ICH Trybunał Stanu.
Dla historii Polski ten trudny dziś okres nie będzie miał żadnego znaczenia.
Może zapamięta to tylko król Zygmunt III Waza, który w koszulce KonsTYtucJA dumnie z wysokości obserwował Warszawę.

Relację napisała Anna Rybakiewicz, KOD Zachodniopomorskie.
Wszystkie zdjęcia Krzysztofa Wojteckiego, KOD Zachodniopomorskie.
Za kodzachodniopomorskie.pl, gdzie też fotorelacje