KONFERENCJA PRASOWA w związku z demonstracjami w obronie sędziów „Dziś Sędziowie – jutro Ty!” - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
19293
post-template-default,single,single-post,postid-19293,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KONFERENCJA PRASOWA w związku z demonstracjami w obronie sędziów „Dziś Sędziowie – jutro Ty!”

Gdzie: Helsińska Fundacja Praw Człowieka ul. Zgoda 11, Warszawa
Kiedy: 17 grudnia 2019, godzina 12:00

W środę 18 grudnia o godzinie 18:00 odbędą się w całej Polsce oraz pod Sejmem RP protesty wobec ustawy wniesionej przez posłów PiS (druk sejmowy nr 69) zapowiadającej represje wobec sędziów i prokuratorów działających zgodnie z polskim i europejskim prawem, a także nakazującej zaniechanie stosowania prawa europejskiego. Ustawa niesie zagrożenie dla podstawowej zasady funkcjonowania państwa prawa – trójpodziału władz, a wśród jej możliwych konsekwencji jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej.
Przeciw tym łamiącym Konstytucję działaniom władz, wspólnie stają sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i inni przedstawiciele środowisk prawniczych oraz obywatelki i obywatele, a także organizacje i ruchy społeczne.
Jak mówi przedstawiciel głównego organizatora protestów, Jakub Karyś z Komitetu Obrony Demokracji: „Mapa wydarzeń w całej Polsce zbliża się do setki miast oraz miasteczek i stale rośnie. Mamy przekonanie, że ten protest nie tylko zostanie dostrzeżony w Europie i Świecie, ale że doprowadzi do powstrzymania władz przed uchwaleniem prawa, które wyprowadzając Polskę z Unii skieruje nasz kraj na drogę do dyktatury”.
W konferencji udział wezmą przedstawiciele organizacji i ruchów:
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia
Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”
Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”
Inicjatywa Wolne Sądy
Komitet Obrony Demokracji
Obywatele RP
Akcja Demokracja
Front Europejski
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Amnesty International
Forum Obywatelskiego Rozwoju
Profesor Marcin Matczak