Komunikat Zarządu Regionu KOD Śląskie z dnia 10.11.2017 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14789
post-template-default,single,single-post,postid-14789,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Komunikat Zarządu Regionu KOD Śląskie z dnia 10.11.2017

W lipcu przez dwa tygodnie staliśmy przed dwudziestoma pięcioma sądami w województwie śląskim i domagaliśmy się
„3 x weto”. Niestety, jak wiemy, Pan Prezydent zawetował tylko ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Podpisał natomiast nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Teraz zbieramy jej smutne żniwo.
10 listopada Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro korzystając z uprawnień, przyznanych mu w tej nowelizacji, wymienił kierownictwo w następujących sądach w naszym województwie:
Sąd Apelacyjny w Katowicach
Sąd Okręgowy w Katowicach
Sąd Okręgowy w Gliwicach
Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim
Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach
Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich
Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach
Sąd Rejonowy w Rybniku
Sąd Rejonowy w Żorach
Sąd Rejonowy w Gliwicach
1 listopada prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu została żona Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.
Zarząd Regionu Śląskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji wyraża głębokie oburzenie i zaniepokojenie w związku z tak bezprecedensową czystką w śląskich sądach. Potwierdzają się wyrażane od wielu miesięcy nasze obawy o ręcznym sterowaniu sądownictwem przez polityka, który pełni funkcję ministra sprawiedliwości.
Skandaliczny jest też sposób przeprowadzenia tak istotnej zmiany kadrowej – informacje przesłane zostały do sądów faksem w dzień wolny od pracy. Postępowanie tego rodzaju urąga elementarnej przyzwoitości i stanowi szykanę wobec odwoływanych prezesów sądów. Nikt nie zasługuje na takie traktowanie. Władza, która wstydzi się własnych decyzji, powinna tę władzę oddać narodowi!
Apelujemy do sędziów i przedstawicieli pozostałych zawodów prawniczych, by przeciwstawili się tej czystce. My, mieszkańcy województwa śląskiego, mamy prawo do niezależnych sądów, wolnych od wpływów ministra Ziobry i jego politycznych nominatów!
Zarząd Regionu KOD Śląskie