Komunikat KOD z dn. 13.11.2017 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14797
post-template-default,single,single-post,postid-14797,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Komunikat KOD z dn. 13.11.2017

11 listopada, podczas obchodów Święta Niepodległości na marszach organizowanych przez środowiska skrajnie prawicowe w Warszawie i Wrocławiu doszło do wielu niedopuszczalnych incydentów, podczas których złamano prawo.

Przede wszystkim doszło do fizycznej i słownej agresji wobec osób pokojowo kontrmanifestujących, wznoszone były okrzyki wzywające do nienawiści i nawiązujące do zakazanej w Polsce ideologii faszystowskiej, a na transparentach użyte zostały rasistowskie hasła.
Niezwykle istotnym jest fakt, iż służby i władze państwowe nie zareagowały adekwatnie do zachowań demonstrujących, a media publiczne afirmowały marsze jako objaw „umacniania się patriotyzmu”.
Na całym świecie zagraniczne media z przerażeniem donosiły o największej od lat profaszystowskiej manifestacji, wskazując na zmiany, jakie zachodzą w Polsce od dwóch lat.

Jako Komitet Obrony Demokracji sprzeciwiamy się takiemu stanowi rzeczy i użyjemy wszelkich dostępnych w prawie środków, by do takich zdarzeń nie dochodziło w przyszłości.
Dlatego zdecydowaliśmy o skierowaniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z art. 256 Kodeksu karnego, który stanowi:
Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 oraz z art. 257 KK, który mówi:
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Wspólnie musimy powstrzymać proces wzmacniania sił antydemokratycznych i profaszystowskich w Polsce.
Zarząd Komitetu Obrony Demokracji