KOD Zachodniopomorskie podsumowuje miniony rok - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
18272
post-template-default,single,single-post,postid-18272,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD Zachodniopomorskie podsumowuje miniony rok

Trzeci rok działalności KOD-u w naszym regionie obfitował w wiele wydarzeń. To z pewnością nie był łatwy rok, ale jego końcówkę trzeba ocenić pozytywnie. Chodzi oczywiście o wyniki wyborów samorządowych.

Zarówno w Szczecinie, jak i w Koszalinie rok rozpoczął się mocnym akcentem. 10 stycznia Szczecin odwiedził prof. Andrzej Rzepliński, ostatni prezes Trybunału Konstytucyjnego. Profesor wygłosił wykład dla ponad 500 osób.

Deklaracja Koszalińska i współpraca z partiami demokratycznymi

Z kolei w Koszalinie owoce przyniosły zainicjowane przez Macieja Mielczarka rozmowy z ugrupowaniami demokratycznymi. 9 stycznia podpisano Deklarację Koszalińską.
W imieniu KOD-u podpisy złożyli Magdalena Filiks i Jarosław Marciniak z Zarządu Głównego oraz wiceprzewodnicząca regionu Katarzyna Paprocka. Uroczystość uświetnił wykład prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

17 lutego w Szczecinie KOD spotkał się z partiami demokratycznymi. Rozmawiano o kodowym projekcie pod nazwą Ogólnopolska Kontrola Wyborów.

 

Latający Uniwersytet Demokracji w Koszalinie i szczecińskie Kawiarenki Obywatelskie

Dzień wcześniej w Koszalinie odbył się kolejny wykład w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji – stolicę Pomorza Środkowego odwiedził prof. Jan Hartman. Następny wykład odbył się już 13 marca; z koszalinianami spotkała się prof. Aneta Zelek, rektorka Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
Cykl wykładów uwieńczyło kwietniowe spotkanie z prof. Moniką Płatek.
Organizatorką wszystkich tych spotkań była Katarzyna Paprocka.

Podobne wykłady i dyskusje odbyły się w Szczecinie w ramach Kawiarenek Obywatelskich.
W styczniu emerytowana lekarka Ewa Kościołek-Olof opowiadała o „pomocy na miejscu” w Afryce. Prelegentka była tam z organizacją Lekarze bez Granic.
W lutym wykład wygłosił, a następnie dyskutował z chętnymi prof. Jan Hartman.
Z kolei w marcu szczecinianie mogli wysłuchać dr Bogny Baczyńskiej. Konstytucjonalistka opowiadała o prawodawstwie Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem słynnego art. 7 Traktatu o UE.
W maju rozmawialiśmy o o racjonalności i nieracjonalności w polityce z politologiem, historykiem i socjologiem Radosławem Ptaszyńskim.
W czerwcu odbyło się spotkanie „Osoby z niepełnosprawnością w Polsce – fakty i mity” z Beatą Karlińską, prezeską Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni w Szczecinie, wybraną Mecenasem Osób Niepełnosprawnych w roku 2017.
Przedostatnim szczecińskim wykładem w tym roku była listopadowa prelekcja red. Tomasza Lisa, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Ostatnim – spotkanie z bohaterem stanu wojennego Andrzejem Milczanowskim, które odbyło się 13 grudnia.

Pomoc uchodźcom

Na przełomie lutego i marca KOD Koszalin wspólnie z KOD-em Kołobrzeg zbierał dary (kosmetyki i artykuły gospodarstwa domowego) dla uchodźczyń i ich dzieci z ośrodka pod Grudziądzem. Akcję obejmującą północno-zachodnią część kraju zorganizowało stowarzyszenie Refugees Szczecin.
Kolejna taka zbiórka (artykułów szkolnych dla małych uchodźców) odbyła się w Koszalinie i w Szczecinie na przełomie sierpnia i września.

Oda do radości i PIKOD-y

17 marca przedstawiciele KOD Zachodniopomorskie demonstrowali pod hasłem „Dość rasizmu i faszyzmu!” na szczecińskim Placu Lotników; a 25 marca, w rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, w samo południe, koderzy ze Szczecina i Kołobrzegu odśpiewali w swoich miastach Odę do radości.

 

W okresie kwiecień – listopad we wszystkich regionach odbył się szereg akcji edukacyjnych KOD–u, na ogół jako tzw. PIKOD-y – tj. Punkty Informacyjne KODu. Każdy miesiąc poświęcony był innej tematyce: kwiecień – Konstytucji, maj – Wspólnocie Europejskiej, czerwiec – wolności, lipiec – tolerancji i równości, sierpień – solidarności, wrzesień – samorządów, październik był miesiącem wyborczym, a listopad – niepodległości.
W Zachodniopomorskim PIKOD-y stawały w wyznaczone niedziele – na Jasnych Błoniach Szczecina, w Koszalinie, Kołobrzegu, Gryfinie, Drawsku Pomorskim…
Na kwietniowych i majowych PIKOD-ach były zbierane podpisy pod projektem ustawy o fladze Unii Europejskiej.

Warto być przyzwoitym

W kwietniu na szczecińskich Jasnych Błoniach pojawił się słynny głaz z cytatem z prof. Władysława Bartoszewskiego – „Warto być przyzwoitym”.
24 kwietnia, w trzecią rocznicę śmierci Profesora szczecińscy koderzy wspominali patrona KOD-u właśnie na Jasnych Błoniach. Bez głazu, który tymczasem w tajemniczy sposób „zniknął”.
W tym samym miejscu kilka dni później koderzy uczcili Dzień Konstytucji 3 Maja.
Miesiąc później, 4 czerwca, w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 1989 r., na Jasnych Błoniach uroczyście odsłonięto odnaleziony już głaz Bartoszewskiego.

Czym jest wolność?

27 maja szczecińscy koderzy wzięli udział w Szczecińskich Spotkaniach Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”. Na stoisku KOD-u szczecinianie chętnie podpisywali się pod projektem ustawy o fladze UE.

Z kolei 16 czerwca koszalińscy koderzy wzięli udział Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Przy tej okazji artystka Weronika Pingwinska zapytała koszalinian, czym jest dla nich wolność.
Kartki z ich odpowiedziami umożliwiły zorganizowanie w listopadzie w Centrali Artystycznej wystawy pod hasłem „Wolność to chodzenie bez majtek”.

Wolne sądy i inne manifestacje

W ciągu mijającego roku zachodniopomorscy koderzy wielokrotnie też uczestniczyli w manifestacjach we własnych miastach, a także wyjeżdżali na demonstracje do Gdańska, Poznania czy Warszawy. Manifestowaliśmy przeciwko faszyzmowi, przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, w obronie niepełnosprawnych i w obronie niezależnych sądów.
12 maja ulicami Warszawy przeszedł Marsz Wolności, którego KOD był współorganizatorem. Według ratusza wzięło w nim udział ok. 50 tys. osób. Na placu Zamkowym przemawiała m.in. Magdalena Filiks, wiceprzewodnicząca KOD-u i przewodnicząca naszego regionu.
Największa z koszalińskich manifestacji odbyła się 26 lipca, kiedy 350 osób przemaszerowało spod gmachu Sądu Okręgowego pod biuro PiS-u.
Szczecinianie, manifestując 18 lipca w obronie sądów, odśpiewali pieśń „Another Brick in the Wall” zespołu Pink Floyd. Po polsku, ze zmienionymi, stosownymi do okazji słowami. Pięć dni później pół tysiąca szczecinian śpiewało w obronie sądów kolejną pieśń – do melodii Boba Dylana.

Gąsienice Tour

W lipcu i sierpniu po naszym regionie jeździły też słynne Gąsienice (instalacja przedstawiająca demokrację jako zielony liść podgryzany przez larwy: Putina, Kaczyńskiego, Erdogana i innych dyktatorów). Instalacja, którą opiekował się Łukasz Olejnik, odwiedziła Świnoujście, Międzyzdroje, Szczecinek, Police, Choszczno, Stargard, Podgrodzie koło Nowego Warpna i Szczecin. „Robale” uczestniczyły w powitaniu Joachima Brudzińskiego i Andrzeja Dudy.

KonsTYtucJA na koszulkach – lokalna inicjatywa, która opanowała cały kraj i nie tylko…

Pod koniec lipca, w sierpniu i we wrześniu koderzy z naszego regionu przyodziewali też różnorakie pomniki w konstytucyjne koszulki. Wszystko zaczęło się od szczecińskiego pomnika Lecha Kaczyńskiego, którego ubrał Łukasz Olejnik (pomysłodawczynią akcji była Bożena Łopaczyk).
Potem przyodziano Marynarza i Ludomira Mączkę w Szczecinie, a także Turystkę i Rybaka w Kołobrzegu oraz Telesfora w Świnoujściu. Ponadto udekorowane zostały koszalińskie rzeźby w Parku Książąt Pomorskich i przed BWA, lwy przed koszalińską delegaturą Urzędu Wojewódzkiego i Ptaki Władysława Hasiora. Dzięki Magdalenie Filiks akcja rozlała się na całą Polskę.

W sierpniu i wrześniu szczecińscy koderzy malowali konstytucyjne koszulki na Jasnych Błoniach, a we wrześniu zakodowane artystki z Koszalina – na Rynku Staromiejskim. Przy okazji koszalinianie mogli też napisać – na odwrocie konstytucyjnych kartek – życzenia znad morza dla Andrzeja Dudy.

16 września przez Warszawę przeszedł kilkutysięczny marsz KOD-u, którego punktem kulminacyjnym było przyodzianie w konstytucyjną koszulkę króla Zygmunta III. W czasie manifestacji przemawiała m.in. Magdalena Filiks.
Wspomnijmy przy okazji z wdzięcznością Lukę Rayskiego – autora plakatu KonsTYtucJA. Udostępnił on nieodpłatnie swoje dzieło do publicznego użytku.

Tęcza daje nadzieję, a rządzący politycy unikają spotkania

1 września delegacja KOD-u Kołobrzeg uczestniczyła w miejskich uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

15 września odbył się pierwszy w Szczecinie Marsz Równości, zorganizowany przez Monikę „Pacyfkę” Tichy, prezeskę Lambdy Szczecin i koderkę. W marszu wzięło udział ok. 3 tys. osób.

Pod koniec sierpnia koszalińscy koderzy odwiedzili Białogard, gdzie powitali Mateusza Morawieckiego. Do koszalinian przyłączyli się niektórzy białogardzianie, a organizacji akcji pogratulowała nam później Emilia Bury z białogardzkiej .Nowoczesnej, wówczas kandydatka KO na burmistrzynię Białogardu.
8 września kołobrzescy koderzy powitali – przy wsparciu kuracjuszy – odwiedzającą miasto Beatę Szydło. Pani Beata usłyszała hasła „Konstytucja” i „Oddaj kasę”.
16 września szczecińscy koderzy próbowali powitać odwiedzających miasto Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, ale obaj pisowcy uniknęli spotkania, przemykając się do gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego tylnym wejściem.

Obywatelska Kontrola Wyborów

W październiku koderzy z regionu wzięli udział w licznych przedwyborczych akcjach profrekwencyjnych, a 21 października obserwowali przebieg głosowania w ramach Ogólnopolskiej Kontroli Wyborów. Szczecińscy koderzy wspomogli też sąsiedni region i obserwowali głosowanie w niektórych lokalach w Lubuskiem.

Wybory w naszym regionie okazały się sukcesem sił demokratycznych. Zarówno miasta, jak i województwo zostało oczyszczone z PiS-u. Zwyciężczynią wyborów okazała się m.in. wspomniana wyżej Emilia Bury.

 

Stulecie odzyskania niepodległości i trzylecie KOD-u

19 października, w rocznicę samospalenia się Piotra Szczęsnego, kołobrzescy koderzy uczcili w swoim mieście pamięć zmarłego.
11 listopada zachodniopomorscy koderzy (ze Szczecina i Koszalina) spotkali się na poznańskich obchodach stulecia odzyskania niepodległości w Poznaniu (połączonych z Dniem Ulicy Święty Marcin). W tym czasie delegacja KOD-u Kołobrzeg wzięła udział w jubileuszowych uroczystościach we własnym mieście.
Już tydzień później delegaci ze Świnoujścia, Koszalina i Szczecina reprezentowali swój region na zjeździe KOD-u w Warszawie. W przerwie zjazdu wniesiono tort – z okazji trzeciej rocznicy napisania przez Krzysztofa Łozińskiego tekstu pt. „Trzeba założyć KOD”.
13 grudnia tort był z kolei w Koszalinie. Trzecią rocznicę powstania lokalnego KOD-u świętowali bowiem koszalińscy koderzy. Uhonorowaliśmy m.in. naszą matkę-założycielkę Annę Pawliczek.

Polecamy publikowane na bieżąco relacje z wydarzeń i akcji KOD Zachodniopomorskie:
http://kodzachodniopomorskie.pl/category/relacje/
Warto też wspomnieć, że poza tymi „oficjalnymi” wydarzeniami, – w regionie było wiele spontanicznych akcji organizowanych przez koderów. Niektóre z nich stały się akcjami oficjalnymi i rozpowszechniły w całym kraju (a nawet świecie!) jak akcja koszulek z napisem KonsTYtucJA. Inne pozostają anonimową „pracą u podstaw”, jak pojawiające się na placach i ulicach Szczecina tekturowe tablice „publicystyki ulicznej”, kamienie z hasłami: Konstytucja, Wolność, Demokracja, Wolne Sądy; banery na kładkach i mostach, plakaty z Morawieckim i miską ryżu.
2018 rok KOD-u to również publicystyka ulotkowa – wiele dziesiątek tysięcy ulotek informacyjno-edukacyjnych w skrzynkach szczecinian dzięki mrówczej, wielomiesięcznej pracy lotnej brygady.


Podsumowanie napisał: Krzysztof Ulanowski KOD Koszalin/ KOD Zachodniopomorskie.
Zdjęcie u góry i większość zdjęć w tekście: fot. Krzysztof Wojtecki, KOD Szczecin/ KOD Zachodniopomorskie