KOD wycofał swoją inicjatywę obywatelska - projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11070
post-template-default,single,single-post,postid-11070,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD wycofał swoją inicjatywę obywatelska – projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Jarosław Marciniak, który reprezentował KOD w Sejmie w czasie prac nad projektami ustaw o Trybunale Konstytucyjnym, oficjalnie wycofał nasz projekt z Sejmu.
Stało się to w trakcie debaty sejmowej przed trzecim czytaniem projektu ustawy, gdy stało się jasne, że posłowie PiS poprą tylko swój projekt.
To, co się dzieje tutaj, to są pozory demokracji – mówił Jarosław Marciniak.
To, co zaproponowała komisja parlamentarna, to bzdurny projekt. Obywatele podpisali konkretny projekt, z konkretnymi rozwiązaniami. Doceniony przez te podmioty, które wskazały na rażącą niekonstytucyjność tego, co zaproponował rząd – mówił J. Marciniak.
Projekt KOD wypełniał zalecenia Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej. Wypełniał zalecenia konstytucji. Projekt PiS to atak na TK. Nie zależy wam na żadnym kompromisie, zależy wam na wypełnieniu własnej idei i nikt was przed tym nie powstrzyma – dodał.
Posłanki i posłowie PiS, czy macie zamiar wkroczyć w kompetencje TK? Posłanki i posłowie, zrozumcie, jak przerażające jest to, co robicie . Ustawa nie może mówić, kiedy wolno, a kiedy nie wolno sędziom organizować rozpraw i orzekać. Sejm nie może sobie tej władzy uzurpować – dodał.
Pragnę oznajmić, że wycofuję projekt ustawy. Głos obywateli w procesie tworzenia prawa został zignorowany. Efekt prac komisji niemal w całości pokrywa się z projektem zgłoszonym przez partię rządzącą. Zignorowano w ten sposób ponad 100 tys. obywateli – zakończył swoje wystąpienie na forum Sejmu Jarosław Marciniak.