Czarny Wtorek - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11071
post-template-default,single,single-post,postid-11071,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Czarny Wtorek

To był jeden z najgorętszych i najsmutniejszych dni dla polskiej demokracji.  Prawo i Sprawiedliwość nie ustaje w próbach całkowitego ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego, KOD robi wszystko, żeby tę grę obnażyć.
Kiedy stało się jasne, że PiS będzie forsować wyłącznie własny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, KOD mógł podjąć tylko jedną decyzję – wycofać swoją inicjatywę obywatelską.
– To, co się dzieje tutaj, to są pozory demokracji – mówił Jarek Marciniak, który reprezentował KOD w trakcie debaty. – To, co zaproponowała komisja parlamentarna, to bzdurny projekt. Obywatele podpisali konkretny projekt, z konkretnymi rozwiązaniami. Doceniony przez te podmioty, które wskazały na rażącą niekonstytucyjność tego, co zaproponował rząd – mówił J. Marciniak. – Projekt KOD wypełniał zalecenia Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej. Wypełniał zalecenia konstytucji. Projekt PiS to atak na TK. Nie zależy wam na żadnym kompromisie, zależy wam na wypełnieniu własnej idei i nikt was przed tym nie powstrzyma – dodał.
Po południu w całej Polsce, a nawet za granicą, miał miejsce Czarny Protest. KOD-erzy i KOD-erki wyszli na ulice ubrani na czarno, z zaklejownymi ustami. W Warszawie przed Sejmem, Częstochowie, Kaliszu, Białymstoku,  Włocławku, Koszalinie,  Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Lublinie. 

Z powodu wycofania projektu KOD posłowie muszą zacząć do nowa czytanie projektu o TK.
PiS-owi komplikuje to sprawę – tłumaczy Jarek Marciniak. – Posłowie PiS chcą zdążyć przed szczytem NATO. Jest to jasny sygnał po co PiS to robi, przecież chodzi o to, żeby pokazać przed społecznością międzynarodową, że rozwiązali problem TK. Przecie nie chodzi o dobre i mądre prawo.
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka  pracowała niemal całą noc na PiS-owskim projektem. Przypomnijmy – projektem, który całkowicie sparaliżuje działanie Trybunału Konstytucyjnego, podporządkowując go władzy wykonawczej, m.in.prezydentowi i prokuratorowi generalnemu. Święta zasada trójpodziału władzy legnie w gruzach.
Więcej o wydarzeniu pod Sejmem https://www.facebook.com/events/1560562907573471/