KOD w obronie prawa i sprawiedliwości - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12327
post-template-default,single,single-post,postid-12327,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD w obronie prawa i sprawiedliwości

Od Rzeszowa po Szczecin i od Wrocławia po Białystok pod polskimi sądami staną w samo południe w czwartek, 20 kwietnia, pikiety Komitetu Obrony Demokracji. Do tej protestacyjnej akcji wezwały tydzień wcześniej Zarząd Główny i Rada Regionów KOD.
„PiS, likwidując nowymi bandyckimi ustawami niezależność Krajowej Rady Sądowniczej i dając Zbigniewowi Ziobrze nieograniczone prawo mianowania i odwoływania wszystkich prezesów sądów powszechnych – wyjaśniano w apelu KOD – doprowadzi do tego, że już nie tylko prokuratura, ale też każdy sąd w Polsce zostanie podporządkowany decyzjom i życzeniom władzy politycznej. W wyniku tego każdego obywatela, który tej władzy czymkolwiek się narazi, będzie można oskarżyć i skazać według widzimisie Jarosława Kaczyńskiego i jego podkomendnych. To powrót do boleśnie znanej z PRL-u władzy PZPR nad losem każdej Polki i każdego Polaka”.
Zaś Krzysztof Łoziński, członek Zarządu KOD, we wnikliwej analizie przypominał, że „wcześniej jeszcze poczyniono zmiany w ustawie o prokuraturze, wprowadzające bezwzględne posłuszeństwo prokuratorów wobec przełożonych (czytaj Kaczyńskiego i Ziobry), a jednocześnie gwarantujący bezkarność prokuratorom, którzy na ich polecenie będą popełniać przestępstwa. Następnie wprowadzono zmianę w Kodeksie Postępowania Karnego nakazującą sądom uznawanie w postępowaniach dowodów zdobytych w nielegalny sposób. Cofnięto zatem Polskę do czasów sprzed 1776 roku, kiedy to, jako drugi kraj świata zakazaliśmy stosowania tortur i uznawania w sądzie wymuszonych zeznań. Te zmiany praktycznie pozwalają na skazywanie na podstawie zeznań wymuszonych szantażem, biciem lub torturami, a torturującym gwarantują bezkarność. Upolityczniane obecnie sądy mają, w zamyśle twórców tych zmian, skazywać na takich podstawach bardzo ochoczo.”
Ogólnopolska akcja pikiet KOD-owskich ma przypomnieć wszystkim współobywatelom, że jesteśmy już tylko o krok od likwidacji niezależnego od PiS wymiaru sprawiedliwości. Ofiarą tej zmiany będzie mógł być każdy obywatel, który czymkolwiek narazi się władzy.
Biuro Prasowe KOD