KOD w obronie budżetu obywatelskiego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12946
post-template-default,single,single-post,postid-12946,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD w obronie budżetu obywatelskiego

Oświadczenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD

Protestujemy przeciwko zawieszaniu lub ograniczaniu budżetu obywatelskiego w Kielcach. Budżet obywatelski jest najlepszą formą demokratycznego dysponowania środkami publicznymi.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji z niepokojem przyjmuje stanowisko Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach przegłosowane 26 lipca br. Komisja opowiedziała się za zawieszeniem budżetu obywatelskiego i przeznaczeniem 5 mln zł na dofinansowanie szkół w związku z tzw. reformą oświaty, do jakiej zmusza samorządy obecna władza.
Pragniemy zauważyć, że budżet obywatelski to nie tylko pieniądze, a nawet nie przede wszystkim pieniądze. Jest to sposób na włączanie kielczan w demokratyczne procedury dysponowania środkami publicznymi. Jest to forma edukacji demokratycznej, mobilizacji środowisk lokalnych, budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przynosi on również korzyść władzom miasta, ponieważ pokazuje obywatelom, że budżet samorządu nie jest z gumy, że jeżeli przeznaczymy środki na jeden cel, to musimy rezygnować z innego. To w ręce obywateli trafia część tej odpowiedzialności.
Na szczególne potępienie zasługuje nazywanie budżetu obywatelskiego „zabawą” i „luksusem”, a takie głosy padły podczas obrad komisji. Jest to wyraz postawy autorytarnej, według której „władza wie lepiej” na co przeznaczyć wszystkie pieniądze podatników, a rolą obywatela jest tylko płacić podatki i milczeć. Jako Komitet Obrony Demokracji nie możemy się z takim podejściem zgodzić.
Kielce, 27 lipca 2017 roku
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego
Komitetu Obrony Demokracji
Więcej: https://kielcekod.pl/2017/07/kod-w-obronie-budzetu-obywatelskiego/