KOD Region Wielkopolski - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
4899
post-template-default,single,single-post,postid-4899,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD Region Wielkopolski

KOD Region Wielkopolski

KOD Wielkopolskie liczy ponad trzy tysiące sympatyków profilu na Facebooku oraz kilkaset osób, które wyraziły poza internetem zainteresowanie jego działalnością. Na zorganizowanych do tej pory manifestacjach i przemarszu przez aleję Niepodległości w Poznaniu frekwencja wynosiła około pięciu tysięcy osób. Happening „Przytulamy” w walentynki przyciągnął mniej osób, za to wzbudził pozytywne emocje wśród młodych ludzi i rodzin z dziećmi. Był również wydarzeniem medialnym.
W Koninie KOD-owcy zorganizowali dwie demonstracje, omawiane szeroko w lokalnych mediach, i stworzyli wewnętrzną grupę internetową. Odbyły się cztery spotkania, a obecnie organizowany jest wyjazd do Warszawy na marsz 27 lutego.
W Kaliszu odbyło się drugie spotkanie grupy KOD_WLKP_POŁUDNIOWA, pierwsze – w Ostrowie Wielkopolskim. Grupa wybrała swojego koordynatora podregionu. Główne cele na najbliższy czas to rozpropagowanie grupy KOD w lokalnych mediach i pozyskanie jak największej liczby zwolenników, aby stworzyć silny zespół do wspierania demonstracji KOD w Warszawie i Poznaniu oraz organizowania własnych na miejscu, w Kaliszu.
KOD Wielkopolskie - PuszczykowoKoło Puszczykowo pod Poznaniem powstało ze spontanicznej inicjatywy po rozesłaniu 20 e-maili. Na drugie spotkanie przyszło niemal 100 osób. Puszczykowianie to specyficzna, zaangażowana i aktywna społeczność. Są rozpoznawalni. Liczące 9700 mieszkańców miasto potrafiło się przebić i zaprezentować na wszystkich manifestacjach w Poznaniu. W sobotę jadą wynajętym busem do Warszawy na marsz „My, Naród!”. Grupa planuje organizować panele dyskusyjne, okazjonalne spotkania, uczestniczyć we wszystkich manifestacjach organizowanych w Poznaniu, prezentować KOD na Dniach Puszczykowa, współorganizować wiosną KOD-owski piknik nad Wartą. Z rozmów na spotkaniach jasno wynika, że obecni sympatycy oczekują, iż jako stowarzyszenie KOD zostaniemy inicjatywą apolityczną.
Osoby, które powołały Koło KOD Szamotuły jednogłośnie ustaliły: „Nie ma wśród nas szefa, jesteśmy częścią KOD Wielkopolskie i nie dążymy do jakiejkolwiek samodzielności”. Ich zdaniem, koła małe z tzw. prowincji mogą rozmawiać i przekonywać ludzi pracujących na wsi. Tymczasem do KOD-u Szamotuły odezwały się osoby z władz miasta z pytaniami, czy będziemy tworzyć partię, czy interesuje nas w przyszłości wchodzenie na lokalne listy wyborcze. Odpowiedź była negatywna. Wśród szamotulskich KOD-owców są współorganizatorzy internetowego Wolnego Radia Opornik. Zachęcamy do słuchania. Wszędzie!
Sekcje Inicjatyw Obywatelskich (w tym Sekcja Akcji, Lowersów – odpowiadających na zjadliwe komentarze-hejty oraz Młodzi KOD), Poza Facebookiem, Edukacji, Administracji, Prawa i Mediów gromadzą chętnych, określają swoje zadania i koordynują działania.
Pierwsza z nich, Sekcja Inicjatyw Obywatelskich, jest zespołem ludzi, którzy tworzą inicjatywy i realizują postulaty. Projekty w toku:

  1. tworzenie programu KOD Wielkopolskie; do zespołu osób głównie z UAM dołączył dr Maciej Bartkowski, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Konfliktu bez Przemocy w Waszyngtonie. Dokument będzie gotowy za dwa tygodnie;
  2. lista czarnych owiec – polityków łamiących prawo lub zasady demokracji;
  3. opracowanie metod lub sposobów dotarcia do elektoratu PIS;
  4. KOD z humorem – konkurs satyry politycznej planowany w najbliższym czasie. Zachęcamy do pracy w tej sekcji, energia każdej zainteresowanej działaniem osoby będzie spożytkowana. Dziękujemy za zorganizowane manifestacje.

KOD WielkopolskieSekcja Poza Facebookiem powstała 29 listopada 2015 roku na zebraniu założycielskim regionalnego oddziału KOD w Poznaniu, nie ma wyznaczonych ram programowych. Celem sekcji jest dotarcie do jak największej liczby ludzi zaniepokojonych losami demokracji w kraju, a niemających dostępu do Facebooka. W sekcji jest ponad 130 osób i codzienne dołączają nowe. Zgłaszają potrzebę otrzymywania jakiejś formy newslettera w wersji papierowej i elektronicznej.
Prace nad takim źródłem informacji są podjęte w Sekcji Media. Oprócz tego „medialni” pracują nad identyfikacją graficzną KOD-u Wielkopolskiego, przygotowują lokalną stronę internetową oraz robią fotoreportaże z KOD-owych wydarzeń.
Dla Sekcji Edukacja priorytetem jest stworzenie gry miejskiej na obchody Święta Konstytucji lub na obchody Poznańskiego Czerwca, gry dla nauczycieli o demokracji i współpraca ze szkołami. Są już gotowe plakaty edukacyjne o konstytucji i list przewodni do nauczycieli oraz lista szkół w całym regionie, do których te plakaty w formie elektronicznej będą wysłane. W przyszłości planowane jest utworzenie grupy edukacji internetowej.
Do działań edukacyjnych włączy się też Sekcja Prawo, której członkowie chcą jeździć do szkół z prelekcjami na temat konstytucji, prawa i ustawodawstwa. Sekcja w chwili obecnej liczy 14 członków, skupia osoby z wykształceniem prawniczym. Do tej pory jej działalność koncentrowała się na pomocy prawnej w bieżącej działalności KOD Wielkopolskie.
Sekcja Administracja obejmuje: grupę dokumentacji, zajmującą się m.in. archiwizowaniem dokumentów i protokołów, grupę IT gromadzącą informatyków i administratorów oraz grupę finansów i księgowości. Po rejestracji utworzona będzie grupa sekretariatu, operująca bazą danych, talentów i kompetencji członków KOD-u Wielkopolskiego. Jej celem będzie poprawa komunikacji między sekcjami, członkami i organizatorami wydarzeń.
Wielkopolanie inicjują działania, nie należąc do sekcji. Na Facebooku kwitnie twórczość literacka, codzienne wiersze, lepieje, wpisy gwarą czy autorska prasówka. KOD-owcy, którzy znają się tylko z postów i komentarzy na Facebooku, organizują spotkania w mniejszym gronie. Jak mówi ich prekursor, Janek Jankowski: „Idealnie to 3–4 osoby, każdy może swobodnie powiedzieć, co mu leży na sercu, a inna osoba komentuje to według swojej opinii. Poznajemy się, dowiadujemy, kto i jak może się KOD-owi przysłużyć i praktycznie na każdym spotkaniu wypływają konstruktywne wnioski”.
I z tego najbardziej jest dumny nowy koordynator, Zbyszek Zawada, „z ludzi, z ich zapału i poświęcenia”. 27 lutego oprócz indywidualnego transportu Wielkopolan na marsz „My, Naród!”, KOD Wielkopolskie przyjedzie do Warszawy kilkoma autokarami.

ekoci