KOD Region Wielkopolski
KOD Wielkopolskie liczy ponad trzy tysiące sympatyków profilu na Facebooku oraz kilkaset osób, które wyraziły poza internetem zainteresowanie jego działalnością. Na zorganizowanych do tej pory manifestacjach i przemarszu przez aleję Niepodległości w Poznaniu frekwencja wynosiła około pięciu tysięcy osób. Happening „Przytulamy” w walentynki przyciągnął mniej osób, za to wzbudził pozytywne emocje wśród młodych ludzi i rodzin z dziećmi. Był również wydarzeniem medialnym.
W Koninie KOD-owcy zorganizowali dwie demonstracje, omawiane szeroko w lokalnych mediach, i stworzyli wewnętrzną grupę internetową. Odbyły się cztery spotkania, a obecnie organizowany jest wyjazd do Warszawy na marsz 27 lutego.
W Kaliszu odbyło się drugie spotkanie grupy KOD_WLKP_POŁUDNIOWA, pierwsze – w Ostrowie Wielkopolskim. Grupa wybrała swojego koordynatora podregionu. Główne cele na najbliższy czas to rozpropagowanie grupy KOD w lokalnych mediach i pozyskanie jak największej liczby zwolenników, aby stworzyć silny zespół do wspierania demonstracji KOD w Warszawie i Poznaniu oraz organizowania własnych na miejscu, w Kaliszu.
Koło Puszczykowo pod Poznaniem powstało ze spontanicznej inicjatywy po rozesłaniu 20 e-maili. Na drugie spotkanie przyszło niemal 100 osób. Puszczykowianie to specyficzna, zaangażowana i aktywna społeczność. Są rozpoznawalni. Liczące 9700 mieszkańców miasto potrafiło się przebić i zaprezentować na wszystkich manifestacjach w Poznaniu. W sobotę jadą wynajętym busem do Warszawy na marsz „My, Naród!”. Grupa planuje organizować panele dyskusyjne, okazjonalne spotkania, uczestniczyć we wszystkich manifestacjach organizowanych w Poznaniu, prezentować KOD na Dniach Puszczykowa, współorganizować wiosną KOD-owski piknik nad Wartą. Z rozmów na spotkaniach jasno wynika, że obecni sympatycy oczekują, iż jako stowarzyszenie KOD zostaniemy inicjatywą apolityczną.
Osoby, które powołały Koło KOD Szamotuły jednogłośnie ustaliły: „Nie ma wśród nas szefa, jesteśmy częścią KOD Wielkopolskie i nie dążymy do jakiejkolwiek samodzielności”. Ich zdaniem, koła małe z tzw. prowincji mogą rozmawiać i przekonywać ludzi pracujących na wsi. Tymczasem do KOD-u Szamotuły odezwały się osoby z władz miasta z pytaniami, czy będziemy tworzyć partię, czy interesuje nas w przyszłości wchodzenie na lokalne listy wyborcze. Odpowiedź była negatywna. Wśród szamotulskich KOD-owców są współorganizatorzy internetowego Wolnego Radia Opornik. Zachęcamy do słuchania. Wszędzie!
Sekcje Inicjatyw Obywatelskich (w tym Sekcja Akcji, Lowersów – odpowiadających na zjadliwe komentarze-hejty oraz Młodzi KOD), Poza Facebookiem, Edukacji, Administracji, Prawa i Mediów gromadzą chętnych, określają swoje zadania i koordynują działania.
Pierwsza z nich, Sekcja Inicjatyw Obywatelskich, jest zespołem ludzi, którzy tworzą inicjatywy i realizują postulaty. Projekty w toku:
- tworzenie programu KOD Wielkopolskie; do zespołu osób głównie z UAM dołączył dr Maciej Bartkowski, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Konfliktu bez Przemocy w Waszyngtonie. Dokument będzie gotowy za dwa tygodnie;
- lista czarnych owiec – polityków łamiących prawo lub zasady demokracji;
- opracowanie metod lub sposobów dotarcia do elektoratu PIS;
- KOD z humorem – konkurs satyry politycznej planowany w najbliższym czasie. Zachęcamy do pracy w tej sekcji, energia każdej zainteresowanej działaniem osoby będzie spożytkowana. Dziękujemy za zorganizowane manifestacje.
Sekcja Poza Facebookiem powstała 29 listopada 2015 roku na zebraniu założycielskim regionalnego oddziału KOD w Poznaniu, nie ma wyznaczonych ram programowych. Celem sekcji jest dotarcie do jak największej liczby ludzi zaniepokojonych losami demokracji w kraju, a niemających dostępu do Facebooka. W sekcji jest ponad 130 osób i codzienne dołączają nowe. Zgłaszają potrzebę otrzymywania jakiejś formy newslettera w wersji papierowej i elektronicznej.
Prace nad takim źródłem informacji są podjęte w Sekcji Media. Oprócz tego „medialni” pracują nad identyfikacją graficzną KOD-u Wielkopolskiego, przygotowują lokalną stronę internetową oraz robią fotoreportaże z KOD-owych wydarzeń.
Dla Sekcji Edukacja priorytetem jest stworzenie gry miejskiej na obchody Święta Konstytucji lub na obchody Poznańskiego Czerwca, gry dla nauczycieli o demokracji i współpraca ze szkołami. Są już gotowe plakaty edukacyjne o konstytucji i list przewodni do nauczycieli oraz lista szkół w całym regionie, do których te plakaty w formie elektronicznej będą wysłane. W przyszłości planowane jest utworzenie grupy edukacji internetowej.
Do działań edukacyjnych włączy się też Sekcja Prawo, której członkowie chcą jeździć do szkół z prelekcjami na temat konstytucji, prawa i ustawodawstwa. Sekcja w chwili obecnej liczy 14 członków, skupia osoby z wykształceniem prawniczym. Do tej pory jej działalność koncentrowała się na pomocy prawnej w bieżącej działalności KOD Wielkopolskie.
Sekcja Administracja obejmuje: grupę dokumentacji, zajmującą się m.in. archiwizowaniem dokumentów i protokołów, grupę IT gromadzącą informatyków i administratorów oraz grupę finansów i księgowości. Po rejestracji utworzona będzie grupa sekretariatu, operująca bazą danych, talentów i kompetencji członków KOD-u Wielkopolskiego. Jej celem będzie poprawa komunikacji między sekcjami, członkami i organizatorami wydarzeń.
Wielkopolanie inicjują działania, nie należąc do sekcji. Na Facebooku kwitnie twórczość literacka, codzienne wiersze, lepieje, wpisy gwarą czy autorska prasówka. KOD-owcy, którzy znają się tylko z postów i komentarzy na Facebooku, organizują spotkania w mniejszym gronie. Jak mówi ich prekursor, Janek Jankowski: „Idealnie to 3–4 osoby, każdy może swobodnie powiedzieć, co mu leży na sercu, a inna osoba komentuje to według swojej opinii. Poznajemy się, dowiadujemy, kto i jak może się KOD-owi przysłużyć i praktycznie na każdym spotkaniu wypływają konstruktywne wnioski”.
I z tego najbardziej jest dumny nowy koordynator, Zbyszek Zawada, „z ludzi, z ich zapału i poświęcenia”. 27 lutego oprócz indywidualnego transportu Wielkopolan na marsz „My, Naród!”, KOD Wielkopolskie przyjedzie do Warszawy kilkoma autokarami.