KOD przeciwko nacjonalistycznej propagandzie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12267
post-template-default,single,single-post,postid-12267,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD przeciwko nacjonalistycznej propagandzie

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji apeluje do środowiska kieleckich i regionalnych historyków o zajęcie stanowiska w sprawie wystawy w Archiwum Państwowym w Kielcach “Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych w źródle archiwalnym” – oświadczenie.
Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji apeluje do środowiska kieleckich i regionalnych historyków o zajęcie stanowiska w sprawie wystawy “Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych w źródle archiwalnym” . Wystawa ta poświęcona jest wzbudzającej duże kontrowersje formacji militarnej, której zarzuca się czyny niegodne żołnierza i partyzanta, a wręcz czyny zbrodnicze. Tymczasem wystawa prezentuje jednostronny przekaz, uwypukla jedynie pozytywne działania Brygady Świętokrzyskiej NSZ, a pomija jej ciemne strony.
Z wielkim zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjmujemy fakt, że wśród organizatorów spotkania otwierającego tak jednostronną wystawę znalazł się Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Świętokrzyski ZR KOD protestuje przeciwko udostępnianiu pomieszczeń państwowej instytucji do organizacji takiego wydarzenia, bowiem może to być uznane za przyzwolenie przez dyrekcję Archiwum Państwowego na zakłamywanie polskiej historii i promocję postaw nacjonalistycznych.
Jednocześnie protestujemy przeciwko organizacji spotkania z Leszkiem Żebrowskim „Narodowe Siły Zbrojne – fakty i mity” przez Centrum Edukacyjne IPN w Kielcach. Taki wykładowca nie gwarantuje żadnej „edukacji”, a raczej dezinformację i nacjonalistyczną propagandę. Przypominamy, że Żebrowski napotkał opór w organizowaniu swoich spotkań ze strony diecezji katolickiej w Norwegii, w związku z głoszonymi przez siebie skrajnie prawicowymi poglądami. Żebrowski występuje natomiast w polskich kościołach i w mediach ojca Tadeusza Rydzyka. Występuje też na spotkaniach narodowców, jest doradcą Ruchu Narodowego. Jest historykiem amatorem, z wykształcenia ekonomistą.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD
/zn/
Więcej: https://kielcekod.pl/2017/04/kod-przeciwko-nacjonalistycznej-propagandzie/