KOD Lubelskie w sprawie działań policji w dn. 07.11.2020 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
22372
post-template-default,single,single-post,postid-22372,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD Lubelskie w sprawie działań policji w dn. 07.11.2020

Oświadczenie zarządu regionu lubelskiego KOD w sprawie działań policji w dn. 07.11.2020

Do Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie został skierowany wniosek o wyjaśnienie, jakie były podstawy prawne podjęcia działań policji wobec pokojowej spontanicznej manifestacji.

 

Oświadczenie Komitetu Obrony Demokracji regionu lubelskiego w sprawie działań policji w dn. 07.11.2020

Podczas pokojowej manifestacji w dn. 07.11.2020 w Lublinie doszło do wielu interwencji policji, spisano ponad 200 osób, około 70 będzie miało postawione zarzuty, 3 osoby zostały zatrzymane. Manifestujący zachowywali się w sposób niestwarzający zagrożenia.

Zachowanie policji – próba zatrzymania przemarszu, spisywanie przypadkowych osób, zagradzanie ulic – stanowiło zagrożenie bezpieczeństwa zgromadzonych osób i utrudniało zachowanie reżimu sanitarnego. Pojawienie się oddziałów prewencji doprowadziło do konieczności nagłego rozwiązania manifestacji.

Konstytucja RP daje obywatelom i obywatelkom prawo do pokojowego wyrażania swoich poglądów. Do zaistniałej sytuacji, kiedy osoby manifestujące gromadzą się w miejscach publicznych w czasie pandemii doprowadziły nieodpowiedzialne działania rządu oraz organu związanego z obecna władzą jakim stał się Trybunał Konstytucyjny, wydając decyzję w temacie budzącym skrajne emocje w społeczeństwie.

Działania policji uznajemy za nieadekwatne i represyjne, mające na celu zastraszanie osób, chcących pokojowo manifestować w obronie swoich praw i wolności. Nie ma podstawy prawnej do legitymowania ani kierowania wniosków o ukaranie uczestników spontanicznego zgromadzenia. Nie została uchwalona ustawa ograniczająca konstytucyjne prawo obywateli do organizowania i uczestniczenia w zgromadzeniach.

Oczekujemy wyjaśnień od Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie, jaka była przyczyna zaostrzenia działań policji, która dotychczas ochraniała pokojowe manifestacje mieszkańców miasta, podczas których nie dochodziło do incydentów, mogących spowodować tak radykalną zmianę.

Zarząd regionu lubelskiego KOD