Kartka do Czarnka - 14.10.2022 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28170
post-template-default,single,single-post,postid-28170,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Kartka do Czarnka – 14.10.2022

14 października, w Dzień Edukacji Narodowej odbyły się protesty pod kuratoriami oświaty w całej Polsce.

W kuratoriach złożyliśmy setki kartek do ministra, podpisanych przez rodziców i dziadków, nauczycieli, młodzież szkolną i osoby zaniepokojone pogarszającą się sytuacją w szkolnictwie. Żądaliśmy podjęcia natychmiastowych działań, które pozwolą zażegnać kryzys w edukacji. Akcję organizowały Wolna Szkoła, Komitet obrony Demokracji i Akcja Demokracja oraz współorganizatorzy lokalni.

Odczytany został wspólny apel:

Panie Ministrze Edukacji i Nauki!

Dlaczego mówi Pan, że w edukacji jest tak dobrze, skoro jest tak źle?!

Szkoła, do której nasze dzieci i dzieci naszych przyjaciół wróciły po wakacjach okazuje się koszmarem. Nie chcemy takiej szkoły!

Panie Ministrze! Od pierwszego września dzieci mają mnóstwo zastępstw, czasem lekcje się nie odbywają w ogóle, choć już mamy połowę października. Nauczyciele nie mają dla dzieci czasu i są przemęczeni. Tłumaczą, że pracują ponad etat i często w kilku szkołach. Wielu z nich po wakacjach już nie wróciło do swoich szkół. Dyrektorzy tłumaczą nam, że starają się zapełnić wakaty, ale brakuje chętnych do zawodu.

To nie jest normalna sytuacja!

Pytamy więc Pana: „Gdzie są Ci nauczyciele!? Dlaczego nie zadbał Pan, żeby stworzyć nauczycielom takie warunki pracy, które zatrzymają ich w szkołach i przedszkolach oraz przyciągną młodych do zawodu?

Nie chcemy zastępstw, chcemy nauczycieli!!

Panie Ministrze! Nasze dzieci są przemęczone nauką. Po wielu godzinach spędzanych w szkole nie mają wytchnienia w domu. A nauczyciele pędzą z materiałem i nie mają czasu na odpowiadanie dzieciom na pytania. Cóż z tego, że w szkołach są laboratoria przyszłości, skoro nie ma czasu, żeby w nich eksperymentować. Dlaczego pozostał Pan głuchy na apele o odchudzenie programów nauczania i nic Pan w tej sprawie nie zrobił?

Panie Ministrze! Nasze dzieci w czasach zagrożenia pandemią i wojną w Ukrainie są pełne lęków i często w złej kondycji psychicznej, potrzebują wsparcia psychologów i pedagogów. Dlaczego wciąż musimy ich szukać poza szkołą!?

Panie Ministrze! A tegoroczni maturzyści? Przecież apelowali do Pana o odstąpienie od obowiązku zdawania egzaminów ustnych na maturze. Dlaczego nie wyszedł Pan naprzeciw ich oczekiwaniom i nie wziął pod uwagę przywołanych przez nich argumentów? Dlaczego stawia ich Pan przed zadaniem ponad ich siły i możliwości, które wcześniej im Pan odebrał wysyłając ich na zdalne nauczanie?  

Panie Ministrze! Dlaczego dzieci dźwigają wciąż na swoich ramionach takie ciężkie plecaki? Co zrobił Pan w sprawie, żeby ulżyć kręgosłupom dzieci i portfelom ich rodziców?

Panie Ministrze! Dlaczego nic Pan nie zrobił, wiedząc, że do przepełnionych liceów i techników dociera kolejna kumulacja roczników? Dlaczego klasy są tak liczne, że brakuje czasem miejsc siedzących? Dlaczego podniósł Pan limity dzieci w oddziałach przedszkolnych i klasach 1-3?

Dlaczego lekceważy Pan protesty nauczycieli, rodziców, a nawet uczniów i nie podejmuje próby dialogu!

Żądamy podjęcia natychmiastowych działań od premiera i ministra edukacji. Żądamy, żeby minister Czarnek zaprzestał używania naszej szkoły do realizacji swoich partyjnych celów i zabrał się za rozwiązywanie prawdziwych problemów, których wszyscy na co dzień doświadczamy.

 

Rzeszów, fot. KOD Podkarpackie

Warszawa, fot. KOD Mazowieckie

Katowice, fot. KOD Śląskie

Lublin

Kielce, fot. KOD Świętokrzyskie

Opole, fot. KOD Opolskie

Gdańsk, fot. KOD Pomorskie

Zielona Góra, fot. Elżbieta Sekular


Łódź, fot. KOD Łódzkie