Jezus też był uchodźcą - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
14006
post-template-default,single,single-post,postid-14006,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Jezus też był uchodźcą

7 października o godz. 19.30 – 20.30 w Wadowicach.

Happening ma charakter pokojowego protestu, w ramach którego sprzeciwimy się polityce naszego rządu wobec uchodźców. Jest ona niespójna nie tylko z polityką Unii Europejskiej, której jesteśmy dobrowolnym członkiem, nie tylko z naukami papieża Franciszka i wezwaniem Episkopatu Polski, ale też stoi w opozycji do wielowiekowej tradycji polskiej tolerancji wobec różnych religii i kultur i naszych własnych historycznych doświadczeń, gdy szczególnie w XIX i XX w. fale emigrantów zarobkowych i uchodźców politycznych uciekały z Polski i znajdowały schronienie na prawie wszystkich kontynentach.
Strach przed uchodźcami potęgują stereotypy i epatowanie skrajnymi przypadkami mowy nienawiści wykorzystywanej przez nasz rząd. Taka narracja prowadzi do aktów agresji ze strony naszych rodaków wobec cudzoziemców przebywających w Polsce.
My – Polacy sami byliśmy w czasach wojen uchodźcami i korzystaliśmy z pomocy innych narodów. Naszym obowiązkiem jest pomoc ludziom, którzy dzisiaj uciekają przed śmiercią.
Podczas happeningu zostanie odczytany licznie nagradzany wiersz Somalijki Warsan Shire „Dom”.
Jeśli przekonamy w Wadowicach chociaż jedną osobę – to znaczy, że było warto.
Źródło: KOD Małopolska