Gdańsk. Polska w NATO - 23. rocznica - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26428
post-template-default,single,single-post,postid-26428,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Gdańsk. Polska w NATO – 23. rocznica

W Gdańsku uczciliśmy rocznicę przynależności Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uczestnicy wydarzenia, przypomnieli drogę Polski do NATO oraz osoby, które podjęły starania, aby Polska znalazła się w strukturach tej organizacji.

Uroczystości współorganizowane przez pomorski Komitet Obrony Demokracji odbyły się pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” przy ul. Podwale Staromiejskie w sobotę 12.03.2022. Dwadzieścia trzy lata temu Polska przystąpiła do NATO. Jak było to istotne dla Polski, zdajemy sobie z tego sprawę tak naprawdę dopiero dziś, gdy za naszą granicą jest wojna. I chociaż obecny czas, nie jest dobry do świętowania, uczciliśmy rocznicę przynależności Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W spotkaniu, które rozpoczęło się hymnem Polski, udział wzięli marszałek senatu Bogdan Borusewicz, senator Sławomir Rybicki, posłanka na sejm Małgorzata Chmiel. Uczestnicy wydarzenia przypomnieli drogę Polski do NATO oraz osoby, które podjęły starania, aby Polska znalazła się w strukturach tej organizacji — prezydenta Lecha Wałęsę, który w roku 1993 w liście wystosowanym do sekretarza generalnego NATO stwierdził, że członkostwo w NATO jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej, Bronisława Geremka, ówczesnego ministra spraw zagranicznych, który przekazał sekretarzowi generalnemu NATO list wyrażający wolę RP przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego i premiera Jerzego Buzka, który ratyfikował umowę międzynarodową. Wszyscy podkreślali, jak ważna jest obecność Polski w NATO i Unii Europejskiej. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę doceniamy jeszcze w większym stopniu, jak wielkie jest to szczęście.
W swoim wystąpieniu Ewa Topór-Nawarecka podkreśliła, że przynależność Polski do tych organizacji zobowiązuje do przestrzegania i stosowania traktatów.
Wydarzenie zakończył hymn NATO.