Gdańsk. Marsz Pokoju dla Ukrainy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26844
post-template-default,single,single-post,postid-26844,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Gdańsk. Marsz Pokoju dla Ukrainy

– Nie ma takiego drugiego narodu jak wasz — powiedziała do licznie zgromadzonych Ukraińców wiceprzewodnicząca pomorskiego KOD Sława Rafalak podczas Marszu Pokoju dla Ukrainy.

Komitet Obrony Demokracji był współorganizatorem Marszu dla Ukrainy, zorganizowanego w niedzielę 8.05.2022 r. w Gdańsku. Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego śpiewania hymnu Unii Europejskiej, Polski oraz Ukrainy, czego inicjatorami byli: Magdalena Adamowicz — posłanka do Parlamentu Europejskiego i Miasto Gdańsk. Intencją wspólnego śpiewania było wsparcie Ukrainy w ich w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej.
Po wspólnym śpiewaniu rozpoczęliśmy Marsz Pokoju dla Ukrainy. Licznie zebrane osoby przywitała przewodnicząca pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji Ewa Topór-Nawarecka. Z przedproża do zebranych parę słów powiedział przedstawiciel Ukraińców Włodymyr Półtorak oraz przedstawiciel Białorusinów Vadzimir Mazur. Po wielu słowach wspierających i napełniających otuchą, ulicami miasta Gdańska ruszył marsz pokoju.
W tym szczególnym dniu jakim jest Narodowy Dzień Zwycięstwa, niesiona przez Ukrainki i Ukraińców wielka ukraińska flaga miała wyjątkowy przekaz. Obywatele Ukrainy mieszkający w kraju, w którym znaleźli schronienie, mogli być razem przy fladze swojego kraju, mogli ją nieść razem ze swoimi dziećmi. Wzruszające były hasła podziękowania obywateli Ukrainy dla Polski i Polaków za możliwość bycia w naszym kraju. Na historycznym Placu Solidarności marsz został przywitany pieśnią „Czerwona Kałyna”. Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców białoruska diaspora, biorąca czynny udział w marszu, w imię solidarności podarowała obywatelom Ukrainy wielką flagę tego kraju. To był piękny, wzruszający moment. Wszyscy podeszli, odebrali prezent, rozwinęli flagę i skandowali hasła, dające im siłę i nadzieję oraz wiarę w zwycięstwo. Sława Rafalak wiceprzewodnicząca pomorskiego KOD-u zakończyła wydarzenie, dziękując Ukrainie za ich siłę i wytrwałość w walce, również dla dobra innych krajów Europy – „Nie ma takiego drugiego narodu jak wasz”.