Chleb i Konstytucja - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27740
post-template-default,single,single-post,postid-27740,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Chleb i Konstytucja

Kiedy w 2017 roku, w kwietniu, w 20 rocznicę uchwalenia Konstytucji stawialiśmy Krasnalkę Demokrację na placu Solnym we Wrocławiu, nikt z nas nie przypuszczał, że na 25 rocznicę wejścia w życie konstytucji będziemy musieli robić to ponownie.

Przez te pięć lat krasnalka dzielnie stała w miejscu, gdzie odbywały się pierwsze manifestacje w obronie Trybunału Konstytucyjnego. Stała, trzymając w poniesionych rękach najwyższy akt prawny Rzeczypospolitej Polskiej. Przez ten czas tysiące turystów odwiedzały ją, podziwiały, fotografowały się z nią i z Konstytucją.

Kiedy na początku lipca tego roku strażnicy miejscy poinformowali nas, że doszło do wandalizmu i próby kradzieży krasnalki oraz, że została wyrwana z bruku placu Solnego i podczas ucieczki rzucona na betonowy chodnik, podjęliśmy decyzję, że zrobimy wszystko, aby figurka ponownie znalazła się na swoim miejscu.

I tak jak w 2017 montowana była w miesiącu, w którym została uchwalona Konstytucja, tak w 2022 zamontujemy ją ponownie w miesiącu, w którym ten najwyższy akt prawny wszedł w życie – w październiku.

Możecie w tym pomóc wspierając naszą zrzutkę, na osadzenie Krasnalki i uroczystość Konstytucja25: https://zrzutka.pl/j2k9c7
lub wpłacając na nasze konto regionalne z adnotacją „Krasnalka Demokracja”
41 1950 0001 2006 7267 0847 0004

Osadzenie figurki będzie powiązane z różnymi dodatkowymi wydarzeniami, które odbędą się w tym samym dniu na placu Solnym. Zostanie postawiony namiot, w którym będzie można dowiedzieć się o sztandarowym projekcie Komitetu Obrony Demokracji, czyli Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Będzie można się też zarejestrować. Mamy nadzieję, że uda się zaprosić ciekawe osoby na debatę w ramach projektu Konstytucja25 – kogo, to już będzie niespodzianka.

Mamy również zamiar ponownie postawić namiot z artykułami pierwszej potrzeby, czyli chlebem i Konstytucją. Jak przy każdym większym wydarzeniu, które organizujemy, każdy kto przyjdzie na nie, otrzyma od nas chleb, który we wszystkich kulturach symbolizuje między innymi ład i człowieczeństwo oraz Konstytucję, która jest zbiorem podstawowych praw i obowiązków każdego obywatela naszego kraju.

Dlatego pomysłodawca tego eventu Leszek Budrewicz, nazwał to artykułami pierwszej potrzeby. Będą jeszcze inne atrakcje, ale o tym dowie się każdy, kto przyjdzie na plac Solny w październiku w dniu ponownego odsłonięcia Krasnalki Demokracji. Będzie możliwość porozmawiania z Bożeną Powagą – pomysłodawczynią projektu krasnalki, zostanie zaproszony Jean Luis Kotagomba, autor figurki.

Tak wyglądało wydarzenie z chlebem i Konstytucją na pl. Solnym w czerwcu 2021 (w ramach Tour de Konstytucja), z Krasnalką Demokracją na swoim miejscu:

 
 

Obecnie krasnalkę można zobaczyć w naszym punkcie informacyjnym, który co sobotę stawiamy na ul. Świdnickiej. O tym jak jest ważna, świadczy historia z ostatniego PIKODu: do naszego stolika podeszła rodzina z dwójką dzieci, które w zachwycie krzyczały „jest, jest Demokracja!” Okazało się, że dzień wcześniej szukali jej na pl. Solnym i przeczytali pozostawioną przez nas informację z wyjaśnieniem co się stało i gdzie można ją teraz znaleźć. Rodzina specjalnie zmieniła plany sobotniego zwiedzania naszego miasta, żeby spotkać krasnalkę z Konstytucją w rękach.

Dlatego ważne jest, żeby wróciła jak najszybciej na swoje stałe miejsce na mapie Wrocławia.


 

 

fot. KZ Studio, Krzysztof Niciejewski