Auschwitz - to może się powtórzyć - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
19470
post-template-default,single,single-post,postid-19470,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Auschwitz – to może się powtórzyć

Delegacja Komitetu Obrony Demokracji wzięła udział w kieleckich obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.
Więcej:
https://kielcekod.pl/2020/01/auschwitz-to-moze-sie-powtorzyc/

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz odbyły się obok pomnika Menory przy al. IX Wieków Kielc w poniedziałek 27 stycznia.
Wzięli w nich udział członkowie i sympatycy KOD. Przejmujące były słowa Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach. – Musimy pamiętać, że to byli też mieszkańcy Kielc, nasi współobywatele. Żeby pamiętać, trzeba wiedzieć. Trzeba wiedzieć, że w ciągu kilku dni zamordowano 20 tysięcy kielczan. Tu, na miejscu, na ul. Piotrkowskiej, i później w obozach śmierci. My zobowiązani jesteśmy przede wszystkim do myślenia o ofiarach. Czy to, co zdarzyło się 75, 76, 77 lat temu może się powtórzyć? A dlaczego by nie? Przecież to myślenie, które doprowadziło do budowy Auschwitz, jest ciągle obecne. Ciągle są ci lepsi i gorsi. I ci gorsi być może nie są ludźmi — mówił Bogdan Białek.
Opowiadał z goryczą, jak prowadził rozmowy w sprawie postawienia pomnika Menory upamiętniającego kieleckich Żydów, ofiar Holokaustu, i musiał tłumaczyć urzędnikowi magistratu, gdzie w ogóle było kieleckie getto.