Apel w sprawie wyborów za granicą - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
21806
post-template-default,single,single-post,postid-21806,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Apel w sprawie wyborów za granicą

Mamy niepokojące sygnały o możliwości późnego wysyłania pakietów wyborczych do wyborców poza granicami kraju. Problemy z dostarczaniem występowały już w I turze wyborów. Komisje mają 48 godzin na przeliczenie głosów, podczas gdy największe z nich liczą kilkadziesiąt tysięcy uprawnionych do głosowania – w tych wyborach powołano o wiele mniej obwodów do głosowania.

Wystosowaliśmy apel do ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza, odpowiedzialnego za organizację wyborów za granicami kraju:

Szanowny Panie Ministrze

Do drugiej tury wyborów prezydenckich 12.07.2020 zgłasza się coraz więcej chętnych wyborców za granicami kraju. Dochodzą do nas niepokojące sygnały, że przesyłki mogą być nadawane bardzo późno i część wyborców nie zdąży odesłać pakietu do konsulatu.

Komitet Obrony Demokracji realizujący projekt Obywatelskiej Kontroli Wyborów apeluje o:

1. przyspieszenie wysyłania pakietów wyborczych

2. umożliwienie głosującym osobistego dostarczenia pakietów wyborczych, na przykład poprzez utworzenie punktów – skrzynek pocztowych przy konsulatach

3. zwiększenie liczby członków komisji w najbardziej licznych okręgach wyborczych, aby otwieranie pakietów i liczenie głosów przebiegało sprawniej i zakończyło się w ustalonych ramach czasowych.