Apel Rady Regionów KOD - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12146
post-template-default,single,single-post,postid-12146,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Apel Rady Regionów KOD

Apel Rady Regionów KOD
Rada Regionów Komitetu Obrony Demokracji, w trosce o wizerunek i wiarygodność Stowarzyszenia oraz godny poziom językowej komunikacji pomiędzy członkami KOD, wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec takich działań niektórych członków stowarzyszenia, które mają na celu nie merytoryczny spór, ale dyskredytowanie innych członków naszego stowarzyszenia lub jego statutowych władz.
W naszym najgłębszym przekonaniu niedopuszczalne jest też rozmyślne podejmowanie czynności mających stanowić przeszkodę dla oficjalnych działań KOD-u, co miało niestety miejsce w niedalekiej przeszłości.
Równie niedopuszczalną sprawą jest obserwowane przez nas zjawisko brutalizowania języka komunikacji na internetowych forach członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia. Można wręcz odnieść wrażenie, że część osób współtworzących KOD zapomina, iż nasz ruch powstał jako wyraz powszechnej niezgody właśnie na schamienie życia publicznego w Polsce, a nie jako arena hejtu i mowy nienawiści. Ta nieliczna na pewno, ale niestety czasem głośna i agresywna, część naszych członków czy sympatyków posuwa się nierzadko do kolportowania informacji niesprawdzonych, plotek lub celowych kłamstw. Takim, często cynicznym i skoordynowanym działaniom, poddają się czasem osoby neutralne i niezaangażowane w żaden konflikt, ulegając manipulacji.
Dlatego Rada Regionów, składająca się z przedstawicieli demokratycznie wybranych władz KOD, z całą mocą apeluje, by nie ulegać naiwnie takim praktykom: uważać z publicznym zabieraniem głosu w sprawach, w których nie mamy pełnej wiedzy, nie wypowiadać się pod wpływem impulsu lub złych emocji, a nade wszystko pamiętać, że siła KOD-u polega wyłącznie na szukaniu porozumienia i kompromisu wszystkich ludzi, których dzielić może wiele, ale którym leży na sercu walka o demokratyzację i i ucywilizowanie polskiego życia publicznego.
Jest oczywiste, że musimy i będziemy się spierać w wielu wewnętrznych i zewnętrznych kwestiach, ale musimy robić to w sposób merytoryczny i z poszanowaniem ludzkiej godności naszych oponentów. I od nas tylko zależy, by niegodne praktyki niektórych spośród nas nie stały się akceptowalną formą komunikacji i dyskusji. Należy więc z nimi walczyć w sposób godny, ale zdecydowany. Dlatego tam, gdzie prośby i perswazje nie będą skuteczne, należy też sięgać do rozwiązań, jakie daje nam prawo. Póki nie rozpoczną działalności Sądy Koleżeńskie Stowarzyszenia, zalecamy więc: wykorzystanie możliwości rozwiązywania sporów poprzez mediację lub nawet zwrócenie się do niepaństwowego sądu polubownego.
Z wielkim trudem powołaliśmy Stowarzyszenie KOD, realizujemy ideę walki o nasze wolności. Nie zmarnujmy tego na kłótnie powodowane niskimi pobudkami. Pamiętajmy:- KOD ma łączyć a nie dzielić.
Rada Regionów
Komitetu Obrony Demokracji
Maja Augustynek pomorskie
Danuta Czechmanowska małopolskie
Krzysztof Kamiński lubelskie
Kuba Karyś podkarpackie
Sławomir Majdański wielkopolskie
Mikołaj Marecki zachodniopomorskie
Mirosław Michalski łódzkie
Dariusz Nocek lubuskie
Bartłomiej Piotrowski śląskie
Aleksandra Solecka kujawsko-pomorskie
Tomasz Stochniał opolskie
Monika Szafraniec świętokrzyskie
Anita Szymańska mazowieckie
Marta Wosak dolnośląskie
Dorota Zerbst podlaskie