Apel Komitetu Obrony Demokracji - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12073
post-template-default,single,single-post,postid-12073,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Apel Komitetu Obrony Demokracji

Polacy w obronie wspólnej Europy:
Bruksela, 24 kwietnia 2017 r.
Jedną z najważniejszych spraw jednoczących Polaków – mimo różnic politycznych czy światopoglądowych – jest duma z przynależności do cywilizacji europejskiej. Współcześnie znalazła ona swój wyraz w członkostwie naszego kraju w Unii Europejskiej. Marzyły o tym i walczyły pokolenia naszych przodków, walczyliśmy i pracowaliśmy nad tym i my, współcześni Polacy. Łączyła nas w tym marzeniu i w tej walce świadomość, że wspólna Europa jest jedyną skuteczną gwarancją ochrony przed totalitaryzmami, wojną i zacofaniem.
Dlatego dziś z rosnącym zaniepokojeniem obserwujemy działania rządu PiS, który pod maską histerycznej retoryki nacjonalistycznej łamie fundamentalne zasady obowiązującej w Unii demokracji liberalnej, nie tylko ośmieszając naszą ojczyznę, ale przede wszystkim sprawiając, że Polska przestaje grać rolę – latami żmudnie budowaną – kluczowego partnera, a staje się pośmiewiskiem.
Nie reprezentujący przeważającej części polskich obywateli rząd PiS obraża po kolei naszych sojuszników, negocjacje polskich interesów zmieniając w magiel, a sztukę osiągania kompromisów – w pyskówkę. Żąda specjalnego traktowania, w zamian oferując kompromitującą pychę i histeryczny wrzask. Odrzuca umotywowane opinie o zagrożeniu młodej polskiej demokracji, pouczając bezustannie europejskich partnerów, że Polska to PiS i nikt więcej.
Nasza zgoda na taką politykę prowadzi w prostej linii do przekonania wspólnoty europejskiej, że nasz kraj nie zasługuje na poważne traktowanie i na solidarną pomoc, świadczoną nam przez minione dekady. Każde kolejne obraźliwe działania i słowa padające z ust przedstawicieli PiS to krok w stronę odsunięcia Polski od współdecydowania o Unii. Suma tych kroków to realna groźba wobec gwarancji polskiej przynależności do wspólnej Europy.
Dlatego z pełnym przekonaniem i najwyższą odpowiedzialnością wzywamy wszystkich polskich obywateli do przeciwstawiania się tej śmiertelnie niebezpiecznej dla nas wszystkich strategii politycznej PiS. Nie mając dziś wpływu na działania władz, mamy jednak możliwość przekazywania Europie sygnałów, że antyunijna polityka polskiego rządu realizowana jest wbrew poglądom i przekonaniom zdecydowanej większości Polaków!
Wzywając do wszelkich działań w obronie polskiej racji stanu, proponujemy jako jeden z istotnych akcentów powszechnego protestu, zgromadzenie się w unijnej stolicy – Brukseli 24 kwietnia tego roku, by pokazać społeczności Europy, że antyeuropejski rząd PiS nie mówi w imieniu Polski, nie mówi w naszym imieniu.
Zapraszamy do wspólnej organizacji tego wydarzenia wszystkie środowiska demokratyczne w Polsce i na emigracji. Prosimy o solidarność w obronie europejskiego wizerunku Polski. Tylko wspólnie pokażemy Europie, że Jarosław Kaczyński i Beata Szydło nie są reprezentantami naszych poglądów, przekonań i interesów, że Polska chce być nadal uczciwym i solidnym partnerem i sojusznikiem wspólnoty europejskiej,naszej rodzinnej Europy.
Wszystkich, którzy są współdziałaniem i pomocą w tej sprawie zainteresowani, w tym organizacją wyjazdów grupowych na wydarzenie w Brukseli, zapraszamy do kontaktu: mail [email protected]