Akademia Społeczeństwa Otwartego - semestr II - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26446
post-template-default,single,single-post,postid-26446,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Akademia Społeczeństwa Otwartego – semestr II

Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze zaprasza na drugi semestr Akademii Społeczeństwa Otwartego.

Drugi semestr wykładów w ramach Akademii Społeczeństwa Otwartego poświęcony jest kondycji polskiego społeczeństwa, stosunkowi Polaków do fundamentalnych wartości społeczeństwa otwartego, modelom patriotyzmu i edukacji patriotycznej, a także postawom i sposobom myślenia dominującym w naszym społeczeństwie. Program przygotowywaliśmy od jesieni, kiedy o wojnie nikt jeszcze nie myślał, po 24 lutego świat się zmienił, zastanawialiśmy się nawet, czy nie wstrzymać Akademii, uznając, że wszyscy mają w tej chwili inne problemy na głowie. Po zastanowieniu jednak postanowiliśmy zrealizować program, nieznacznie go modyfikując, głównie poprzez wprowadzenie wątków ukraińskich. Obecna sytuacja nie zwalnia przecież od myślenia o tym, jacy jesteśmy. Przeciwnie: wobec gwałtownego napływu emigrantów refleksja nad naszym „narodowym charakterem” (o ile coś takiego istnieje) jest szczególnie ważna, nad tym, co stanowi o tym, jacy jesteśmy, co innym możemy i powinniśmy dać, a w których miejscach powinniśmy się poprawić, jest szczególnie na czasie.

Podobnie jak w poprzednim semestrze, spotkanie Akademii na razie odbywają się on-line, w każdą sobotę o godzinie 10 rano. Oglądać je można w programach MS Teams i na Facebooku (na fp KOD Pomorze oraz Videokod). Szczegółowy program Akademii w tym semestrze wygląda następująco:

5.III: Marta Koval: „Dzięki Ci, Boże, że nie jestem Moskalem!” Krótka historia wojny hybrydowej i gorącej

12. III: godz. 12: Cezary Obracht-Prondzyński: „Polacy jako obywatele. Wokół pytań o odpowiedzialności za demokrację, samorząd i rozwój”

19.III: Piotr Kuropatwiński: Miejsce społeczeństwa polskiego w świetle koncepcji wielowymiarowego klasyfikowania kultur organizacyjnych opracowanej przez Geerta Hofstede.

26. III: Stefan Chwin: „Sienkiewicz – Bóg, polski seks i Ojczyzna”

2. IV: Michał Rusinek: „Współczesny patriotyzm na tle retoryki dobrej zmiany”

7.IV: Agnieszka Jankowiak-Maik („Babka od histy”): „Historia patriotyczna”

9. IV: Małgorzata Antuszewicz: „Kanon lektur szkolnych a wychowanie młodego Polaka”

23.IV: Beata Pawlik: Orientacje mentalnościowe a kwestia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce

7.V: Jerzy Zajadło: „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. Kultura prawna polskiego społeczeństwa.

14. V: Lena Kuklińska: Graniczny mur nienawiści: Kontekst ekologiczny.

21. V: Adam Balcer: Tryzub i Orzeł: ukraińska historia Polski

28.V: Mikołaj Lewandowski: Polska młodzież: Wizje demokracji.

4. VI: Uroczyste zamknięcie II semestru Akademii:
Magdalena Środa: „Wartości, normy – polska tradycja i nowoczesność”.

 

Zapraszamy!



Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje i cechy. Zobacz "Politykę prywatności KOD"
AKCEPTUJ
Odrzuć